Erdoğan'ın uyarısı sonrası harekete geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ürünlerdeki usulsüz fiyat artışları ile ilgili yaptığı uyarı sonrasında harekete geçen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri kent genelindeki marketlerde yaptıkları denetimlerle fırsatçılara göz açtırmıyor.

GİRİŞ 02.10.2018 16:05 GÜNCELLEME 02.10.2018 16:05
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

Son günlerde marketlerde satılan ürünlerde meydana gelen dalgalanmalara karşı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri harekete geçti.

Marketlerde ve hallerde meydana gelen usulsüz artışlarla ilgili grup toplantısında uyarılarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Marketlerde şurada burada sizler işi en yakından teftiş eden insanlarsınız. Gerçekten alışılmadık görülmedik şekilde ürünlerde fiyat farkı varsa bunu zabıtaya bildirin. Belediyelere de sesleniyorum zabıtalarınızı uyarın” açıklaması sonrasında denetimlerini sıklaştıran ekipler, günlük denetimler yaparak fırsatçılara adeta göz açtırmıyor.

 

 

İncelemeler kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri il genelinde bulunan hal ve marketlerde günlük denetim yapıyor. Ekipler şehir genelindeki hallerde ruhsat ve meyve sebzeleri tazelik acısından kontrol ediyor. Ayrıca ekipler marketlerdeki ürün etiketlerini denetliyor.

Etiketler tek tek kontrol ediliyor

Ekipler il genelindeki marketlerde etiket denetimleri yapıyor. Marketlerde yapılan denetimlerde, ürünlerin reyon etiket fiyatlarıyla kasadaki fiyatları karşılaştırılıyor. Reyon fiyatıyla kasa fiyatı farklı çıkar ise Tüketici Kanunu gereği, tespit tutanağı tutularak cezai işlem yapılması amacıyla valiliğe gönderiliyor. Ayrıca ekipler hallerdeki yaptıkları denetimlerde, esnafların ruhsat belgelerini ve halde satılan ürünlerin sağlık acısından uygunluğunu kontrol ediyor.

Reyon ve kasa arasındaki fiyat farkı gözden kaçırılmıyor

Ekipler market ve hallerde yaptıkları denetimlerle vatandaşların ekonomik ve sağlık açısından zarar görmemesi için öz verili bir çalışma yapıyor. Özellikle reyon ve kasa arasındaki fiyatın farklı olması vatandaşların dikkatinden kaçabiliyor. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin zabıta ekipleri, vatandaşların zarar uğramaması için tüm ilçelerdeki denetimlerine aralıksız devam ediyor.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 92
 • isa çeçen 2 yıl önce Şikayet Et
  Geçen gün benimde başıma geldi.Rafta 3.75 kasada 5.50 bir başka ürün 2.25 kasada4.25 hemen itiraz ettim kasiyer ya zam geldi falan filan bir şeyler geveledi o zaman etiketide değiştir dedim şimdi seni şikayet etsem fotoğrafını çeker gibi yaptım bir özür bir özür ki sormayın.Bu olay Sakaryada geçti
  Cevapla
 • Fırat 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Cumhurbaşkanı bu talimatı sadece Kocaeli' yemi yaptı ??? neden diğer illerde bu denetimler yapılmıyor...
  Cevapla
 • Malatya 2 yıl önce Şikayet Et
  Lütfen Malatya ya da aynısından. Halk perişan oldu. Üzüm bile 8 lira....
  Cevapla
 • ozcan 2 yıl önce Şikayet Et
  üretici pahalı verdikten sonra market ne yapsın.. burada rafa bakmakla olmaz.. üreticiden rafa gelene kadarki bütün kanallar tek tek denetlenmeli
  Cevapla
 • werty 2 yıl önce Şikayet Et
  keske uretici pahaliya satsa. uretici bedavaya satiyor aracilar fahis zamla zengin oluyor
  Cevapla
 • Zamzik 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Cumhurbaşkanım Yerli Ürünlerimizi üreten fabrikalara bir kampanya başlatın bence. Birazda onlar milli davransınlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle