Karabük'te hasat başladı! Kilosu 30 bin lira

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen, gıda, tıp ve giyim sektörlerinde farklı özellikleri kullanılan, kilosu ise 30 bin TL'den satılan safranın hasadına başlandı.

Karabük'te hasat başladı! Kilosu 30 bin lira
Karabük'te hasat başladı! Kilosu 30 bin lira
GİRİŞ 01.10.2018 14:14 GÜNCELLEME 01.10.2018 14:16
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Safranbolu'da, bu yıl 20 üretici, tarlalarında safran ekimi yaptı. Ağustos ve eylül aylarında ekimi yapılan bitkinin hasadına başlandı. Ağırlığının 100 bin katı suyu sarıya boyayabilen safran, farklı özellikleriyle gıda, tıp ve giyim sektörlerinde kullanılabiliyor. 

Yukarı Çiftlik köyünde, 10 Ağustos'ta, 16 dönüm tarlasına ekimini yaptığı safranı toplamaya başlayan İsmail Yılmaz, "Ağustos ayının 10'u gibi ektim bu sene. Biraz erken ektim. Havalar iyi gitti, yağış miktarı ve güneş iyi oldu. 15 gün öncesinden çiçeklenmeye başladı ve şu anda da hasat ediyoruz. Bu sene hızlı dönemimiz. Talep çok. 

 

 

Yabancı turistler özellikle de Uzak Doğulular daha çok rağbet gösteriyor. Maşallah Safranbolu'yu istila ettiler. Bu aralar çok kalabalık geliyorlar. Özellikle kanser hastası olanlar ve bitkisel ilaç kullananlar tercih ediyor. Hücre yenileyici özelliği var. Kas gevşetici, sinirleri yatıştırıcı özelliği var. Uykusuzluk problemleri olanlar kullanıyor. Kan sulandırma özelliği var. Gözdeki sarı noktaya çok iyi. Dünyada mutluluk iksiri olarak kullanılıyor" dedi.

16 dönüm tarlasından 10 kilogram safran beklediğini kaydeden Yılmaz, "Fiyatı çok da pahalı görmüyorlar. Dünya genelinde genelde standart fiyatlar. Bizde de çok pahalı değil" diye konuştu.

YORUMLAR 2
  • Kazzıkçılar 4 yıl önce Şikayet Et
    Kilosunu 100 bin TL yapın çok az söylediniz
    Cevapla
  • Misafir Sanatçı 4 yıl önce Şikayet Et
    Türkiye Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı, SAFRAN ve benzeri tarımsal ürünleri stratejik ürün sınıfında kabul edip, dünya pazarında hem ürün ihracatı, hem de fiyat açısından söz sahibi olmalıdır...
    Cevapla