Araç sahipleri dikkat! Tüm Türkiye'de kullanılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) geliştirdiği ve Marmara bölgesindeki 11 şehirde bir süredir kullanımda olan navigasyon uygulaması "İBB Yol Gösteren", yakında tüm Türkiye'yi kapsayacak. Akıllı telefon kullanıcılarına sunulan uygulamayla megakentte en çok ihtiyaç duyulan otoparklar, akaryakıt istasyonları, eczaneler, ATM'ler ile toplu taşıma araçlarının yanı sıra opera, golf sahası ve kamp alanlarının bulunduğu 47 arama kategorisinden yer sorgusu yapılabilecek.

Araç sahipleri dikkat! Tüm Türkiye'de kullanılacak
Araç sahipleri dikkat! Tüm Türkiye'de kullanılacak
GİRİŞ 27.09.2018 07:19 GÜNCELLEME 27.09.2018 07:53
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

"İBB Yol Gösteren" İstanbul'un yanı sıra Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Bilecik, Sakarya ve Kocaeli'de çalışan uygulama, yakın zamanda tüm Türkiye'de kullanılabilecek.

Uygulamanın dil seçenekleri arasında Türkçenin yanı sıra Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Arapça bulunuyor. Uygulama, internet bağlantısı olmadığı durumlarda da rota oluşturmaya olanak sağlıyor.
 

 

KAMP BÖLGELERİ, OPERALAR, GOLF SAHALARI...

Toplu taşıma araçlarıyla entegre çalışan uygulama ile birlikte, kullanıcılara sokak görünümü de sunuluyor. Kaza ve trafik sıkışıklığı gibi durumlarda alternatif rotalar oluşturan uygulama ayrıca Bakırköy'deki Ulaşım Yönetim Merkezi'nden alınan trafik kamera görüntülerini de canlı olarak aktarıyor.

Yol çalışması, trafik sıkışıklığı, kaza gibi durumlarda anlık bilgi paylaşımı yapılan uygulamada, otoparklar ve doluluk oranlarının yanı sıra nöbetçi eczanelerin adresleri verilerek, bulunan konuma rota oluşturulabiliyor.
 

TÜM MARMARA'NIN CANLI TRAFİK BİLGİSİNE ULAŞILABİLİYOR

Konuyla ilgili İSBAK A.Ş. Ar-Ge ve İnovasyon Müdürlüğü'nde İnovasyon ve İş Geliştirme Şefi olarak görev yapan Selcen Işık, DHA muhabirinin sorularını yanıtladı. "İBB Yol Gösteren" uygulamasının Türkiye'nin ilk ve tek yerli navigasyonu olduğunu belirten Işık,

"İBB akıllı şehir yatırımlarına hızla devam ediyor. Milli ve yerli teknolojiler kullanılmaya özen gösteriliyor. İBB Yol Gösteren, Türkiye'nin ilk ve tek yerli navigasyon uygulaması. İBB ve onun iştiraki olan İSBAK tarafından birlikte geliştirildi" dedi.

Uygulamanın çalışma şekline değinen Işık, "47 farklı kategoriden seçtiğiniz hedef noktanıza, sesli yönlendirmeyle, canlı trafik bilgisini kullanarak gitmeniz sağlanıyor. İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara'da canlı trafik bilgisine erişim sağlayabiliyorsunuz. Toplu ulaşım entegrasyonu da söz konusu. Sadece sürücülerin değil, yayaların da gitmek istediği noktaya, toplu taşıma araçlarıyla erişim yapmaları sağlanıyor. İngilizce, Arapça, Fransızca, İtalyanca başta olmak üzere 6 farklı dil seçeneğiyle hizmet sunulmakta" diye konuştu.

NÖBETİ ECZANELER, OTOPARKLAR, TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI

Uygulamanın diğer navigasyon uygulamalarından farklarına değinen Işık, "Bu uygulama, akıllı ulaşım sistemleriyle entegre çalışıyor. İstanbul genelindeki tüm trafik kameralarının anlık görüntülerine bu uygulama üzerinden erişebiliyorsunuz.

Ana arterlerde kurulu olan trafik ölçüm sensörleri bilgilerine bu uygulama aracılığıyla ulaşabiliyoruz. Otoparkların boşluk ve doluluk oranları, nöbetçi eczaneler gibi bilgiler de sunuluyor" ifadelerini kullandı.

  KAYNAK: SABAH
  YAZDIR
  YORUMLAR 30
  • İslambollu 1 yıl önce Şikayet Et
   Başkan Nurettin SÖZEN ve İSKİ genel müdürü Ergun GÖKNEL'in susuzluk, kuraklık ve kıtlık zamanlarında lise son sınıf yazında kalma fırsatım oldu Şehr-i Stanbulda. O zamanlar hep Ergun ve Feray GÖKNEL ikilisi oynardı GOLF ü. Vatandaş 24 saat su kuyruğunda bidonlarla top oynardı. Nurettin Başkanın ne oynadığını Allah bilir. Körüklü belediye otobüsleri tam bir OPERA gibiydi. O zamanın şartlarında İstanbul'un kırık ve çürük boynuzundan (Haliç_altın boynuz) yayılan kokular da unutulacak şeyler değil.... Neydi o günler.......
   Cevapla
  • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
   yandex en azından türk ortaklığı var google tamamen amerikanın ibb de umarım yandex kadar güzel olabilir
   Cevapla
  • fikret 1 yıl önce Şikayet Et
   yandex te türk ortaklığını nereden çıkardınız o da rus yapımı
   Cevapla
  • aek 1 yıl önce Şikayet Et
   opera mı. o ne la.
   Cevapla
  • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
   hakkat bende anlamadım opera bildiğimiz opera ise kullanılmayan operayı kim ne yapsın
   Cevapla
  • Celal 1 yıl önce Şikayet Et
   İstanbul'a ilk defa gelenler için özellikle toplu taşıma yolları ve güzergahları çok önemli. Mesela bir adamın çocuğu üniversite kazanmış, Anadolu'nun bir ilinden kalkmış gelmişler. Esenler otogarında otobüsten iniyor. Bu adam mesela Pendik'e yada Bostancı'ya nasıl gidecek? İstanbul'da yaşayanlar için bu soru komik gelebilir gerçi. Ancak onun için tam bir çile ve dert demek.
   Cevapla
  • ege 1 yıl önce Şikayet Et
   gerçekten büyük ihtiyaç golf sahalarını bulmakta zorlanıyordum iyi oldu
   Cevapla
  • Urfalı 1 yıl önce Şikayet Et
   Zenginlerin yaşam hakkı yok mu??
   Cevapla
  Daha fazla yorum görüntüle