İki ayda yapılan 35 liralık zam isyan ettirdi

Fırsatçıların un fiyatlarına yaptığı fahiş fiyat artışları fırıncıları isyan ettirdi. Temmuz ayında 75 lira olan bir çuval unun 110 liraya fırladığını anlatan fırıncılar, bu durumun fırsatçılardan kaynaklandığını, hükümetle, euro veya dolar ile hiçbir ilgisi olmadığını anlattı.

İki ayda yapılan 35 liralık zam isyan ettirdi
İki ayda yapılan 35 liralık zam isyan ettirdi
GİRİŞ 26.09.2018 15:27 GÜNCELLEME 26.09.2018 15:28
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Dolar ve euro kurundaki dalgalanmalarla birlikte her ay zamlanmaya başlayan unun çuvalı, son olarak 110 liraya kadar ulaştı.

2 ayda 35 lira arttı

 

Eskişehir’de uzun yıllardır fırıncılık yapan Hüseyin Topçu, geçmiş ayın faturaları ile un fiyatlarındaki fahiş artışı gözler önüne serdi. Son 2 ayda unun çuvalına 35 liralık zam yapıldığını ve bu işin fırsatçılığa dönüştüğünü vurgulayan Topçu, bu fiyatlar ile fırıncıların yıl başına kadar dayanmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Müdahale edilmiyor

Fırıncıların suçlanmasının doğru olmadığını dile getiren Topçu,“Biz 7’inci ayda 75 liraya aldığımız unu şuanda 110 liraya alıyoruz. Çuval başına 35 lira gibi büyük bir fark var. Bizim için bu çok büyük bir fark. Günde 20 çuval un işlerse bir ekmek fabrikası, 700 lira fark yapar. Şuanda bunu kimse bilmiyor. Bu fiyatlar da durmuyor. Bugün 110 lira oldu, yarın 115 lira olacak. Almış başını gidiyor. Kimse buna müdahale etmiyor. Şu anda vatandaşların bunu bilmesi gerekiyor. Bizlik bir şey değil bu. Fırsatçılık var bu işin içinde” şeklinde konuştu.

“Fırsatçılar yapıyor”

“9’ucu ayın 4’ünde aldığımız 100 liralık un, 9’uncu ayın 21’inde 110 liraya geldi” ifadelerini kullanan Topçu, “Aslında burada fiyatın düşmesi lazım. Bakanlık açıklama yaptı, ihracatı durdurdu. Euro düştü, dolar düştü, faizler düştü. Ama una gelince, un düşmüyor. Zam istediğimiz zaman da Bakanlık el atıyor. ‘Ekmeğe yıl başına kadar zam yok’ diyorlar. Şu anda fırıncının yılbaşına kadar dayanacak gücü yoktur. İnsanları bu ekmeği yemeye muhtaç edecekler. Bunu da fırsatçılar yapıyor. Bunun hükümetle, euro ile, dolar ile hiçbir ilgisi olmadığı kanaatindeyim” dedi.

“Un alamayan arkadaşlarım var”

Una gelen fahiş zamların durdurulması gerektiğini belirten Hüseyin Topçu, aksi halde bu durumu fırıncıların kaldırma gücünün olmayacağını söyledi. Topçu, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Ekmeğe şu an yüzde 100 zam gelmesi gerekiyor, ama bu işi kurtarmaz. Un fiyatını durdurmak lazım. Yoksa benim ekmeğe 50 kuruş zam yapmam bu işi çözmeyecek. Yarın 120 lira yapacaklar unu. 10 günde ne değişti Türkiye’de? Şuanda iş, ekmeğe zam yapmaktan çıktı. Bizim ekmeğe 25 kuruş zam yapmamız bunu kurtarmaz. 75 lira ile 110 lira arasında 35 lira gibi büyük bir fark var. Biz şuanda sadece bunu konuşuyoruz. Diğer ham maddelerimizi konuşmuyoruz. Şuanda fırıncılar bunu cebinden karşılıyor, ama fazla karşılayamazlar ki. Un alamayan arkadaşlarım var. Biz şuanda buna bir çözüm istiyoruz. Devlet büyüklerimizden istiyoruz. Biz un fiyatları bir sabitlensin istiyoruz. Her gelişte 5 lira, 10 lira zam olmaz. Eskiden 1-2 lira zam gelirdi. Ama şimdi 10-20-30 lira zam geliyor. Bunlar çok büyük rakamlar. Bunu fırıncının kaldırma gücü yok. İnsanları ekmeğe muhtaç etmesinler.”

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • osman 1 yıl önce Şikayet Et
  koylere ziraat muhendisleri danismanlar atayin ve ciftciligi ayaga kaldirin
  Cevapla
 • Denetleme 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim ülkenin en büyük eksiği denetleme mekanizmasının olmamasıdır bundan dolayı herkes kafasına göre at koşturuyor
  Cevapla
 • Feryat 1 yıl önce Şikayet Et
  Una domatese salçaya fırsatçılar zam yapıyorda peki faturalara kim zam yapıyor
  Cevapla
 • Ümmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Buğday rusya ve ukrayna dan gelirse kur farkı arttıkça buğday fiyatı da artar. Biz buğdayı bu ülkelerde tl ile değil dolar vy euro ile alıyoruz. Kur farkı arttıkça fiyatlarda artıyor bu gayet normal. Ayrıca gördüğüm kadarıyla insanlar memurun alacağı enflasyon farkına kafayı takmış bu sözleşmeyle iki yıllık karara bağlanmış zaten. Herkes kendi alacağı zammın peşine takılmalı onu istemeli. Memur yıllarca okumuş didinmiş gece gündüz ders çalışmış kpss vesaire bir sürü zorluktan sonra memur olmuş. Bu insanların ekmeğine laf söylemek yerine hepimiz okuyalım onların yerinde kendimiz olmaya çalışalım.
  Cevapla
 • .... 1 yıl önce Şikayet Et
  Fırsatçılık yapanın çalışma ruhsatlarıni iptal et, büyük meblağ para cezası kesildi bak bakalım bir daha yapabiliyorlar mi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle