Bakan Albayrak: Türkiye kur krizini atlattı

Maliye Bakanı Berat Albayrak Frankfurter Allgemeine gazetesi için kaleme aldığı makalede Türkiye'nin kur krizini atlattığını belirtti.

Bakan Albayrak: Türkiye kur krizini atlattı
Bakan Albayrak: Türkiye kur krizini atlattı
GİRİŞ 20.09.2018 11:01 GÜNCELLEME 20.09.2018 11:01
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Frankfurter Allgemeine Zeitung için kaleme aldığı makalede, Almanya ve Avrupa Birliği ile daha sıkı ekonomik işbirliği yapmak arzusunda olduklarını söyledi. Albayrak, Avrupa Birliği ile aralarındaki Gümrük Birliği’nin genişletilmesini ve himayecilikle mücadelede Berlin yönetimiyle işbirliği yapmak istediklerini dile getirdi. Maliye Bakanı Gümrük Birliği’nin sınai mamullerin yanı sıra hizmet ve tarım sektörlerini de kapsamasını amaçladıklarını belirtti.

Almanya Başbakanı Angele Merkel ve diğer kabine üyelerinin Türkiye'ye dayanışma mesajı vermelerinin Türk ekonomisinin Avrupa ve küresel istikrar açısından ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdiğini belirten Berat Albayrak ekonomik zorlukları aşmak için reform adımları atacaklarını dile getirdi. Berat Albayrak Türkiye ve Almanya'nın yüksek ticari ve bölgesel olduğu kadar küresel problemlerin de çözülmesine katkıda bulunacak potansiyele sahip olduklarını vurguladı.

 

 

"Hedef küresel yatırımcının güvenini kazanmak"

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak enflasyonla mücadele ve tasarruf önlemleriyle bütçe disiplinin korunmasına mutlak öncelik verdiklerini ve bütçe açığını milli gelirin yüzde 2'sinde tutmaya kararlı olduklarını belirtti. Küresel yatırımcının Türk ekonomisine güvenini yeniden kazanmayı hedeflediklerini kaydeden Albayrak Türk özel sektörünün dinamik ve esnek yapısının ihracat ağırlıklı büyümeyi teşvik edeceğini açıkladı. Hedeflenen yapısal reformlar arasında enerji ithalatına bağımlılığın yeşil enerji ağırlıklı yatırımlarla azaltılmasının da bulunduğunu kaydeden Maliye Bakanı Albayrak, Başkanlık sistemi sayesinde yapısal reformları daha verimli ve daha çabuk gerçekleştirebileceklerini belirtti.

Türkiye’deki Lira krizinden ABD’nin sorumlu olduğu şeklindeki iddiasını tekrarlayan Maliye Bakanı Albayrak Türkiye’nin para krizini atlattığı görüşünde. Albayrak, "ABD Türkiye’yi hedef aldığı için Ağustos ayında kur şoku geçirdiklerini" ve "hükümetin kambiyo kurlarındaki dalgalanmaları başarıyla savuşturduğunu" belirtti.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Hızır İlyas 1 yıl önce Şikayet Et
  Döviz yüksek olunca başka ülkelerden aldıklarımız pahalıya geliyor, dolayısıyla yerliye yöneliyoruz varsın yüksek olsun cari açığımız azalır herşeyimizi dışarıdan alır olduk böyle daha iyi her şeyde bir hayır vardır inş.
  Cevapla
 • Kerem 1 yıl önce Şikayet Et
  Burada da başka bir problem ortaya çıkıyor. İnsanların açgözlülüğü. Yerliler de dolardan kısmen etkilenmesine rağmen ithaller kadar zam yapınca işin tadı kaçtı. Ben şahsen zaruri ihtiyaçlarımın dışında hiçbir şey almayacağım bu dönemde. Ancak dürüst esnaf bulursam o başka tabi. İnsanlar bu vesile ile bilinçli bir tüketici olurlar belki. Bu zor dönemeçte kar hırsı gözünü karartmış olan insanlar kendi ayaklarına sıktıklarının farkına ne zaman varacaklar acaba???
  Cevapla
 • Serdengeçti 1 yıl önce Şikayet Et
  kriz varmı desinler, Ecevit basın toplantısında bu bir krizdir dedi gördük hepimiz sonra ne oldu.
  Cevapla
 • yusuf dursun 1 yıl önce Şikayet Et
  dolar 6,40
  Cevapla
 • millet 1 yıl önce Şikayet Et
  dolar nezaman 1 liraya düşerse tamam dır
  Cevapla
 • Recep 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle