İlk yerli lokomotif Almanya'da görücüye çıktı

TÜLOMSAŞ ile TCDD Taşımacılık ve ASELSAN teknik ekiplerinin yoğun çalışmalarıyla üretilen yeni hibrit lokomotif, Almanya'da düzenlenen InnoTrans Fuarı'nda tanıtıldı.

İlk yerli lokomotif Almanya'da görücüye çıktı
İlk yerli lokomotif Almanya'da görücüye çıktı
GİRİŞ 19.09.2018 16:24 GÜNCELLEME 19.09.2018 16:24
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Eskişehir'de faaliyet gösteren Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ (TÜLOMSAŞ) ile TCDD Taşımacılık AŞ ve ASELSAN tarafından üretilen yeni hibrit lokomotif, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen ve dünyanın en büyük demiryolu fuarı olduğu belirtilen InnoTrans Fuarı'nda sergilendi. 

TÜLOMSAŞ'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, TÜLOMSAŞ, TCDD Taşımacılık AŞ ve ASELSAN iş birliğinin ürünü olan hibrit lokomotif, TCDD Taşımacılık için TÜLOMSAŞ tesislerinde üretildi.

InnoTrans 2018 Fuarı'nda görücüye çıkan hibrit lokomotif, herhangi bir lisans altında olmadan üretilen ilk yerli lokomotif olması dolayısıyla önem taşıyor.

Bu projeyle Türkiye, milli olarak bir hibrit manevra lokomotifinin tasarım ve üretimini gerçekleştiren, dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu. TCDD Taşımacılık AŞ de verimli ve çevre dostu hibrit manevra lokomotiflerini kullanacak ilk tren işletmecilerinden birisi olacak.

Hibrit teknolojisiyle yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif, güçlü hatlara sahip modern dış stil ve ergonomik konsol tasarımının yanı sıra geniş görüş açısıyla dikkati çekiyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Aziz 2 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler ,Allah razı olsun yapanlardan
  Cevapla
 • makinacı 2 yıl önce Şikayet Et
  önemli bir haber.
  Cevapla
 • nurettin demirci 2 yıl önce Şikayet Et
  güzel bir gelişme. bu tip lokomotifler artık ithal edilmemeli.
  Cevapla