Türk vatandaşı olmak için limit indirildi

Yabancılar, 500 bin dolar karşılığında Türk vatandaşı olabilecek.

Türk vatandaşı olmak için limit indirildi
Türk vatandaşı olmak için limit indirildi
GİRİŞ 19.09.2018 08:11 GÜNCELLEME 19.09.2018 08:36
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan 106 sayılı kararla yabancıların Türkiyevatandaşlığına geçişiyle ilgili bazı düzenlemeler değiştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla, 2010 yılında yürürlüğe giren Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'in yabancıların "istisnai olarak Türk vatandaşlığını" kazanmalarını düzenleyen 20'nci maddesinde değişikliğe gidildi.

Yeni düzenlemelere göre, Türkiye vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi.

Ayrıca Türkiye'de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli de 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekildi.

Yine vatandaşlığa hak kazanma şartları arasında yer alan en az 100 kişiye istihdam sağlama ifadesi de 50 kişi olarak değiştirildi. Vatandaşlığa geçme hakkı kazanmak için Türkiye'deki bankalarda tutulması gereken mevduat miktarı da 3 milyon dolardan 500 bin dolara düşürüldü.

İŞTE O YÖNETMELİK:

Cumhurbaşkanı kararıyla yapılan değişikliklerin ardından ilgili yönetmeliği 20'nci maddesinin ikinci fıkrasının yeni hali şöyle oldu:

"(2) Aşağıdaki şartlardan herhangi birini sağlayan yabancı, Kanunun 12'nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında Cumhurbaşkanı kararı ile Türk vatandaşlığını kazanabilir:

a) En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında sabit sermaye yatırımı gerçekleştirdiği Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca tespit edilen,

b) En az 250.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın aldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edilen,

c) En az 50 kişilik istihdam oluşturduğu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca tespit edilen,

ç) En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında mevduatı üç yıl tutma şartıyla Türkiye'de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca tespit edilen,

d) En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında Devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın aldığı Hazine ve Maliye Bakanlığınca tespit edilen.

e) En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payını en az üç yıl elinde tutma şartıyla satın aldığı Sermaye Piyasası Kurulunca tespit edilen."

YAZDIR
YORUMLAR 47
 • TOPRAK 3 yıl önce Şikayet Et
  Ceddimizin kanıyla bize vatan kıldığı bu topraklar, ecnebinin parasıyla alınır olmuş. Benim içim, ceddimin ise kemikleri sızladı.
  Cevapla
 • 2023 3 yıl önce Şikayet Et
  İstediğin kadar Yabancı topla adamlar çökecekse yine çöker kendi vatandaşına acımayan Amerikanya sana mı acıyacak
  Cevapla
 • Tatar 3 yıl önce Şikayet Et
  Türklük bu kadar kolaymı ya sen ne sanıyorsun ki herkese Türk vatandaşlık veriyorsun satma yeter yeter
  Cevapla
 • Vatan 3 yıl önce Şikayet Et
  Suruyelilere beles onlar bize Adam basi 5 00bin borclumu oluyor simdi
  Cevapla
 • 2023 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkler zaten şuan azınlık durumuna geldi, Büyük Kanlı savaşlardan sonra tekrar Türkiye Aziz Türk Milletinin olacak, Ehli Beytten gelecek Evladı Muhammed Ali Baş Komutan olacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle