Sudan'da Türk heyetine yoğun ilgi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Türkiye ile Sudan arasındaki tarım ve hayvancılığa dayalı iş birliğinin hayata geçirilmesinde önemli mesafeler kat ettik." dedi.

Sudan'da Türk heyetine yoğun ilgi
Sudan'da Türk heyetine yoğun ilgi
GİRİŞ 12.09.2018 10:58 GÜNCELLEME 12.09.2018 11:06

Pakdemirli, Sudan'a gerçekleştirdiği resmi ziyaretin son gününde  helikopterle ve karadan tarım arazilerini gezerek, şeker ve yem fabrikalarında  incelemelerde bulundu.
 
Türk heyeti, yerel halkın sevgi gösterileriyle karşılaştı.  Pakdemirli'yi karşılayan kalabalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sudan  Devlet Başkanı Ömer El-Beşir sloganları attı.
Sennar eyaletinin Doba kasabasında iki ülke arasındaki iş birliği  çerçevesinde Türkiye'ye tahsis edilen arazileri gezen Pakdemirli, tarım ve  hayvancılığa dayalı iş birliğinin hayata geçirilmesinde önemli mesafeler kat  edildiğini söyledi.
 
Pakdemirli, büyük bir delegasyonla Sudan'a geldiklerini belirterek,  "En sonunda arazimize kavuşmuş olduk, şimdi içindeyiz. Bu araziyi kasım ayından  itibaren tamamen Sudan hükümetinden teslim almış olacağız. Türk hükümeti olarak  örnek çiftlik ve örnek üretim yapılması konusunda her türlü adımı atmış  olacağız." diye konuştu.
 
Türkiye ile Sudan'ın asırlara dayanan bir kardeşliği olduğunu  vurgulayan Pakdemirli, burada üretim yapma amacının sadece Türkiye'nin değil  Sudanlıların da faydasına olacağını dile getirdi.
 
Pakdemirli, bu arazilerde üretilen ürünlerin üçüncü ülkelere de sevk  edileceğine dikkati çekerek, "Bu seyahatimizde Türkiye ile Sudan arasında birçok  konuda adımlar attık. Yeni anlaşmalar imzaladık." ifadesini kullandı.

 

 


"Sizler için buradayız"
 
Bakan Pakdemirli, Sennar'da hicri yıl başı dolayısıyla düzenlenen  etkinliğe de katıldı.
 
Sudanlılara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın selamını ileten Pakdemirli,  "Yaklaşık 2 ay önce bakan olduğumda, Başkanımızın bana ilk emri 'Sudan'da  kardeşlerimiz var, Sudan'a git, onlarla iş yap.' olmuştu. Yani sizler için  buradayız." dedi.
 
Pakdemirli, Türkiye'nin de büyük arazileri olduğunu ancak gıda  güvenliğini sağlayabilmek için Sudan'da bulunduklarını anlattı.
 
Dünyada gıda güvenliğini sağlamak için yatırım yapan birçok ülke  olduğuna işaret eden Pakdemirli, "Bu, buraya gelme sebeplerimizden biri ama biz  burada sadece iş yapmak için değil, sizin, Sudanlı kardeşlerimizin Türkiye ile  refah farkını düşürmek için buradayız." diye konuştu.
 
Sennar Valisi Abdulkerim Musa da Sudan'da kardeş ülke Türkiye'den  Bakan Pakdemirli'yi ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, "İki ülke  arasındaki yatırımların başlangıcı olacak Türk kardeşlerimize tayin edilen  arazilerin teslimini yapıyoruz. Sennar Valisi olarak söylemeliyim ki yerel halk  Türk kardeşlerinin yatırım yapmasından çok memnun." değerlendirmesinde bulundu.


"Pamuk burada daha kaliteli"
 
Tarım İşletmeleri Genel Müdürü (TİGEM) Ayşe Ayşin Işıkgece de kurumun  iş birliğiyle ekimi yapılan pamuk tarlalarını gezerek, yürütülen çalışmalara  ilişkin şunları kaydetti:
 
"Bu gördüğünüz alanda pamuk ekili. Kasım sonu, aralık başı gibi bu  ürünler pamuk haline geldiği zaman Türkiye'ye gelecek. Biz bu ürünlerin özel  sektör üzerinden satışını gerçekleştireceğiz. Yerel üreticiyle TİGEM arasındaki  anlaşmanın sonucu olarak üreticiler bu ürünleri buraya ektiler. Pamuk burada hava  koşulları nedeniyle çok daha kaliteli bir şekilde ortaya çıkıyor.  Dolayısıyla  verimli bir sonuç olacağını düşünüyoruz. Şu anki bitki görüntüsü de bunu  doğruluyor."

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Bekir Pakdemirli
YAZDIR