İkinci el otoda yeni dönem başlıyor

İkinci el araçta 3 ay veya 5 bin kilometre garantisi olacak. Galerici 10 gün içinde araçtaki sıkıntıyı gidermekle yükümlü bulunacak, gideremezse araç tamiri bitene kadar vatandaşa ikame araç tahsis edecek.

İkinci el otoda yeni dönem başlıyor
İkinci el otoda yeni dönem başlıyor
GİRİŞ 09.09.2018 07:47 GÜNCELLEME 09.09.2018 07:48
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Hükümet, ikinci el araç satışlarında bir dizi önemli düzenlemeyi hayata geçirdi. Ticaret Bakanlığının yaptığı çalışma ile bundan sonra ikinci el araç satan galericiler aracın motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemine garanti verilecek. Satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre içerisinde bu sıkıntılarla karşılaşılması hâlinde vatandaş aracı galeriye iade edebilecek. Galerici de 10 gün içinde araçtaki sorunu gidermekle yükümlü olacak, gideremezse araç tamir edilene kadar vatandaşa ikame araç tahsis edecek. Üretici ve ithalatçı garantisi devam eden ikinci el otomobillerde bu madde uygulanmayacak.

EKSPERTİZ RAPORUNU GALERİCİ ÖDEYECEK

Yapılan düzenleme ile ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışından hemen önce ekspertiz raporu alınması da zorunlu olacak. Raporun bir nüshası satış esnasında alıcıya teslim edilecek. Ekspertiz raporunun ücreti, satış işleminin alıcıdan kaynaklanan bir nedenle gerçekleşmemesi durumunda alıcı, diğer hâllerde ise galerici tarafından ödenecek. 8 yaş veya 160 bin kilometrenin üzerindeki ikinci el otomobil ve arazi taşıtları için ekspertiz raporu alınması zorunlu olmayacak. Bu araçlar garanti kapsamı dışında olacak. Ayrıca ekspertiz raporları 5 yıl süre ile saklanacak. Ekspertiz raporuna yönelik değişiklikler 1 Nisan 2019 itibarıyla yürürlüğe girecek.

Mesleki yeterlilik belgesi şartı aranacak Düzenleme ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan gerçek kişi tacir ve esnaf ile satış temsilcileri için ulusal yeterliliğe dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olma şartı getirildi. Ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının motorlu kara taşıtı ticaretiyle ilgili alanlarından mezun olanların mesleki yeterlilik belgesi edinmelerine gerek kalmayacak. Ayrıca araç satışı yapacak personelde 18 yaşını doldurmuş olmak, en az lise mezunu olmak, kasten işlenen bir suçtan dolayı affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine karşı suç işlememiş olmak şartı aranacak.

 

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • Rapor 4 yıl önce Şikayet Et
  Ekspertiz raporuna güvenmem asla hangi firma vermiş olursa olsun ,aracı iyi bir motor ustası ve kaportaciya gösteririm.
  Cevapla
 • Ötv bitsin 4 yıl önce Şikayet Et
  Boş uygulama. Hiçkimse arabasının hışını çıkarmadan temiz bir şekilde 2. elde satmaz. Çünkü her sene dolar kuru ve ÖTV oranıyla araba fiyatları 2 katına çıkıyor. Bütün galericiler sanayideki oto ekspertizleriyle anlaşmalı. Galeriyi bırak bayilerden 0 alınan arabalar bile boyalı ve onarılmış çıkabiliyor. Gemi ve TIR dan indirip park ederken 0 arabayı bile hasara uğratabiliyorlar. Zaten 2. el arabaların çoğu garanti sınırını aşmış. En az 160.000 km devirmiş. Şimdiye kadar galerici ve araç sahipleri km düşürüyordu. Şimdi o zahmetten de kurtuldular.
  Cevapla
 • sacaz 4 yıl önce Şikayet Et
  bu iyi işte adam hurda aracı elinden çıkarmaya çalışıyordu sadece günü kurtarmak için yapılan tamir vardı
  Cevapla