Bakan açıkladı! 500 milyon liralık destek geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yüksek teknolojili ürünlerin yerli imkanlarla geliştirmesi için yeni geliştirilen Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması'na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan açıkladı! 500 milyon liralık destek geliyor
Bakan açıkladı! 500 milyon liralık destek geliyor
GİRİŞ 04.09.2018 14:23 GÜNCELLEME 04.09.2018 14:24
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Bakanlığın, 100 Günlük İcraat Programı'nda yer alan hedefleri hayata geçirmek için yoğun mesai harcadığını dile getiren Varank, Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülmesiyle cari açığın azaltılmasına katkı sunulacağını söyledi.

"Yerli ve milli üretim stratejik duruşumuz"

 

 

Varank, yerli ve milli üretimin stratejik duruşları olduğunu vurgulayarak, "Ülkemizde yüksek teknolojili ürünlerin yerli imkanlarla geliştirilmesi için ilk adımı attık. Bu kapsamda ihracatta yüksek teknolojili ürünlerin payının artırılması için Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması'nı devreye soktuk." diye konuştu.

Söz konusu mekanizmanın Türkiye'ye özgü bir yapıda olduğuna dikkati çeken Varank, şunları kaydetti:

"100 Günlük İcraat Programı'nda yer alan ve yüksek teknolojili ürünlerin yerli imkanlarla geliştirilmesini sağlayacak SAYEM çağrısına çıktık. İlk kez başlatacağımız bu destek mekanizması Türkiye'ye özgü oldukça cazip bir program. Bütün imkanlarımızı yerli ve milli üretim için seferber ediyoruz. Bu süreçte güçlü insan kaynağımıza, bilgi birikimimize ve sanayicimizin tecrübelerine güveniyoruz. Milli teknoloji hamlemizin bir parçası olacak bu uygulama ülkemizin bir üst lige çıkmasına ciddi katkı sağlayacaktır."

Varank, SAYEM desteğiyle geliştirilecek ürünlerin yüksek teknoloji sınıfında olması şartını aradıklarını ifade ederek, yeni mekanizma kapsamında ilk fazda özel sektör öncülüğünde bir konsorsiyumun kurulacağını anlattı.

İkinci fazda ise projelerin değerlendirileceğini aktaran Varank, "Sanayi kuruluşları, Ar-Ge merkezleri, KOBİ'ler, tekno girişimler ve üniversitelerin güç birliği yapacağı mekanizmayla toplamda 500 milyon liralık destek verilecek." dedi.

Başvurular iki ayrı aşamada yapılacak

Yüksek katma değerli ürün veya ürün grubu geliştirilmesini sağlayacak SAYEM'in başvuru süreci iki ayrı aşamada yapılacak.

Başvuru sürecinin ilk aşamasında, konsorsiyum oluşturacak, kuruluşlar planladıkları ürün veya ürün grubu hakkında TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığına (TEYDEB) bilgi aktaracak ve görüşmeler yaparak çağrı kapsamına uygun başvurular hazırlayacak.

İkinci aşamada, 1-30 Kasım tarihlerinde ön kayıt başvurusu yapılacak. Proje önerisi başvurularının ise son tarihi ise 31 Aralık olacak.

Çağrı hakkında ayrıntılı bilgiye 

http://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/sanayi-yenilik-ag-mekanizmasi-sayem-1-faz-cagrisi-acildi adresinden ulaşılabilir.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 6
 • furkan 1 yıl önce Şikayet Et
  bu destek bize kalmaz ...
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Yerli mala birçok sektörde sahip değiliz ciddi oranda dışa bağımlıyız ufacık eşyayı dahi dışarıdan alıyoruz bunu fırsatçılığa dönüştüren tonla tüccar var krizi bahane edip zam yapıyor veyahut stokluyorlar maalesef hiçbir ceza uygulanmıyor etin kilosu 60 lara dayandı içtiğimiz suyun plastiğini dahi ithal olduğundan fırsata çevirdiler vatandaş yemesin içmesin gezmesin nerede devletimiz yaptırım ve denetimler arttırılıp ceza kesilmeli..
  Cevapla
 • hhgemi 1 yıl önce Şikayet Et
  özel kurumlara verilen ar_ge teşvik ve destekler incelensin nereye gidiyor bu kara para
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  1 Yılda Sadece Emekliye 24 Milyar, teknolojiye 0.5 milyar yani kırkda bir . bu ülkeden teknolojimi çıkar yoksa emeklimi..
  Cevapla
 • Seyfettin 1 yıl önce Şikayet Et
  evet emekliler ölmeli di mi ? Örnek verirken fitne çıkarma, emekliye varana kadar devlet kurumlarındaki israftan bahsetsene, valilerin , bilmem ne müdürlerinin makam araçlarından mesela.
  Cevapla
 • adem 1 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakan, temizlik ve kozmetik ürünlerinde yahudi tekeli var. nereye el atsanız bunların. biz deterjan üretemiyor muyuz yahu? diş macunu, banyo sabunu üretemiyor muyuz? kağıt sektörü mesela. havlu, tuvalet kağıdı vs. basit gibi ama katrilyonlar gidiyor malesef. etimatik deterjan işine biraz eğil bakanım, fiyatlarını da biraz cazip hale getir ki vatandaş alsın kullansın. yahudi ariel ile dans ediyor etimatik fiyatı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle