Hiçbir ilaç öldüremiyor! İstila ettiler

Domatesin yokluğunda aç kalan ‘tutalar’ susamları istila etti. Tonlarca domatesi çöpe gönderen ‘tuta absoluta’ susam tarlalarına zarar veriyor. Hiçbir ilacın öldüremediği ‘tuta absoluta’ çiftçiyi kara kara düşündürüyor.

Hiçbir ilaç öldüremiyor! İstila ettiler
Hiçbir ilaç öldüremiyor! İstila ettiler
GİRİŞ 01.09.2018 14:33 GÜNCELLEME 01.09.2018 14:34
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Örtü altı ve açık tarımda Türkiye’de söz sahibi olan Antalya’nın Aksu ilçesinde kış aylarında milyonlarca ton domatesin çöpe gitmesine neden olan ‘tuta absoluta’ zararlı böcekleri, bu kez domatesin yokluğunda susam tarlalarına dadandı. Susam tarlalarında binlerce ton zarar olduğu öğrenildi.

 

DOMATES SEZONU ÖNCESİ TUTA KORKUSU SARDI

Diğer taraftan çiftçilerin her türlü mücadelesine rağmen bir türlü yok edilemeyen ‘tuta absoluta’ böcekleri, bu yıl da domates sezonu öncesi çiftçileri kara kara düşündürüyor. Geçen yıl çiftçileri milyonlarca ton domates zararına uğratan tutaların, bu yıl da domateslerin dikilmeye başlaması ile birlikte yeniden etkili olacağı konuşuluyor. Çiftçiler, daha önce 'tuta' kelebeğinin yok edilmesinde kullandıkları ilaçların tesir etmemesi üzerine ilaçların araştırılması için Aksu Tarım İlçe Müdürlüğüne de dilekçe verdi.

“TUTALAR DOMATESİN YOKLUĞUNDA SUSAMLARA SALDIRDI”

3 ay önce tuta nedeniyle domateslerini söktüklerini ve milyonlarca ton zarar verdiklerini ifade eden çiftçi Mustafa Güvendiren, "Artık tuta denilen böcekler ile mücadele edemiyoruz. Attığımız ilaçların hiç tesiri yok. Domates bitti şimdi bir dikimimiz daha geldi. Tehlike yine kapıda bekliyor. Tutalar domatesin yokluğunda susamlara saldırdı. Yoncaları bitirdi. Biz çiftçiler olarak artık ülkemize katkı sağlamak istiyoruz. Çalışmak istiyoruz. Domatesi tutadan dolayı kaldıramadık bu sefer susamı da kaldıramıyoruz" dedi.

"TUTADAN DOLAYI 50 KİLO SUSAM ALIRSAK BUNA RAZIYIZ"

Bir başka çiftçi Ramazan Çölgeçen ise, "Biz her sene susam ekiyoruz. Her yıl ortalama dönümden 120 kilo susam alıyoruz. Bu sene tutadan dolayı 50 kilo susam alırsak buna razıyız. Bir susam ağacında 6 tane meyve var. Bunun altı da üstü de boş. Tuta bitirdi. Tutadan dolayı çiftçilik yapacak halimiz kalmadı. Domates ekiyoruz bitiriyor. Susam ekiyoruz bitiriyor. İlaçların bir etkisi kalmadı. Bir ilaç ismi duyuyoruz gidip hemen alıyoruz ama onun da etkisi yok” ifadelerini kaydetti.

Hiçbir ilaç öldüremiyor İstila ettiler

30 yıldır çiftçilik yaptığını ifade eden Hasan Güvendiren ise, "Ektiğimiz bütün ürünleri tuta böceği istila ediyor. Ben bu yaşıma kadar böyle bir şey görmedim" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 57
 • köksall 5 yıl önce Şikayet Et
  karadanizde giresunda şimşir ağaçları kurudu. onu da garip bir tırtır sardı bitirdi. devasa şimşir ormanları kurudu gitti. şimşer ağaçları çok dayanıklı ağaçlardır ve ilaç hammaddesidir. kocaman köyde 2 ufak dal canlı şimşir bulabildim.
  Cevapla
 • kızancık 5 yıl önce Şikayet Et
  Kesin bu böcek israil işidir bundan böyle ülkemize israil vatandaşlarının giemesi yasaklansın vize verilmesin
  Cevapla
 • ..... 5 yıl önce Şikayet Et
  bu böcekler hakkından sadece peygamber develeri gelir bide peygamber develeri bitki ürünleri yemiyor sadece böcekleri avlar peygamber devesinin menüsünde yer alan böcekler (sinek, çekirge, solucan, hamam böceği, tırtıl böceği, hata peygamber develerinde yamyamlıkta vardır )
  Cevapla
 • BiyolojikSilah 5 yıl önce Şikayet Et
  Turist olarak gelip börtü böcek toplayıp gen haritası çıkartılıp ona göre ilaç kullanarak böceklerin gen haritalarını değiştirerek tekrar doğaya saliveriyorlar. Bunun başka izahı var mı? Bu böcekler uzaydan yeni mı geldiler eski zamanlarda da vardı.ilac ile etkisiz hale getirebiliyordu şimdi?.ektiğiniz tohum eski zamanlardaki tohum ile aynı mı?
  Cevapla
 • , 'garib 5 yıl önce Şikayet Et
  “Andolsun ki biz, Firavun ve çevresini belki öğüt alıp düşünürler diye yıllar yılı kuraklığa ve ürün kıtlığına uğrattık.” (Araf Suresi: 130) “Bunun üzerine, ayrı ayrı mucizeler olarak üzerlerine tufan, çekirge, haşerat, kurbağa ve kan gönderdik. Yine büyüklük tasladılar ve günahkâr bir kavim oldular. (Araf Suresi: 133) YA KENDİMİZE ÇEKİDÜZÜN VERECEĞİZ YA DA BELA VE MUSİBETLERE ŞİKAYET ETMEYECEĞİZ.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle