Amerikalı fondan kritik Türk tahvilleri kararı

ABD merkezli Neuberger Berman Türk bankaların tahvillerini elinde tutma kararı aldı. "Türkiye’ye yönelik çok fazla haber görüyorsunuz ama yatırım yapmış olduğumuz büyük kurumlar ve bankalar iyi durumda" diyen Bommi, daha fazla yatırım için imkan oluşabileceğini söyledi.

Amerikalı fondan kritik Türk tahvilleri kararı
Amerikalı fondan kritik Türk tahvilleri kararı
GİRİŞ 28.08.2018 10:39 GÜNCELLEME 28.08.2018 10:41

Neuberger Berman, Türk bankaların döviz cinsi tahvillerindeki yatırımlarını koruma kararı aldı.
 
Kurumun Kıdemli Portföy Yöneticisi Vivek Bommi’ye göre yatırımcılar arasında endişeye ve lirada değer kaybına neden olan çalkantı süresince şirket, Türk özel sektör tahvillerindeki pozisyonunu azaltmadı.
 
Bommi, Türk özel sektör tahvillerinin dünya çapında 304 milyar dolarlık varlık yöneten şirketin portföyünün küçük bir bölümünü oluşturduğunu da belirtti.
 
"Türkiye’ye yönelik çok fazla haber görüyorsunuz ama yatırım yapmış olduğumuz büyük kurumlar ve bankalar iyi durumda" diyen Bommi, daha fazla yatırım için imkan oluşabileceğini söyledi.  
 
Neuberger’in NB Global Corporate Income Trust isimli fonu dolar, euro veya sterlin bazlı, BBB veya altı nota sahip, 350’ye kadar özel sektör tahviline yatırım yapabiliyor. Fonun belgelerine göre portföyün yüzde 20’si ile uluslararası alanda faaliyet gösteren gelişen ülke şirketlerine yatırım yapılıyor.
 
Bommi’nin verdiği bilgiye göre Neuberger’in diğer yüksek getirili tahvil fonları Türkiye’de QNB Finansbank, İsrail’de Teva Pharmaceutical Industries Ltd., Brezilya’da JBS SA, Meksika’da Cemex SAB, Çin’de Wynn Macau Ltd. ve Country Garden Holdings Co.’ya yatırım yapmış durumda.  

KAYNAK: BLOOMBERG