Halıcılardan "millileşme" hamlesi

Makine halısında dünyada söz sahibi olan Güneydoğulu halıcılar, yüzde 80'i ithal edilen ve sektörün en önemli giderlerini oluşturan ham maddeyle makinede millileşmek için harekete geçti.

Halıcılardan "millileşme" hamlesi
Halıcılardan "millileşme" hamlesi
GİRİŞ 27.08.2018 11:27 GÜNCELLEME 27.08.2018 11:27

Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Ahmet Kaplan, AA  muhabirine, bölgenin halıcılık konusunda özellikle son yıllarda çok önemli  gelişmeler kaydettiğini ancak sektörün yurt dışı kaynaklı ürünleri milli hale  getirmek için çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Makineyi ve ham maddeyi yurt dışından aldıklarını belirten Kaplan,  "Gönül ister ki kendi yurdumuzdan ham madde çıkarıp kendi makinemizi üretelim.  2000'li yıllarda kendi makinemizi üretiyorduk ama nasıl olduysa koptuk ve ithalat  yapmaya başladık. Bu saatten sonra  kendi makinemizi yapmamız için görüşmeler  gerçekleştirdik. Sektörümüzdeki millileşme oranını artırmak için neler  yapabiliriz diye konuşuyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Kaplan, şunları kaydetti:
 
"Şu an sektörümüzdeki ham madde ve makinelere baktığımızda yüzde 80  dış kaynaklıyız. Bu noktada kendi projelerimiz de var. En azından kısmi olarak  bazı ham maddeleri ve yedek parçaları burada üretebilmek için çalışmalar  yapacağız. Bu konuda devletimizin verdiği destekler de çok fazla. Devlet nezdinde  genel manada zaten millileşme çabası var. Kısa vadede sektörün en azından yüzde  10'unu daha millileştirmek istiyoruz. Bu süreç devletin teşvikleri ve  politikasıyla artık daha hızlı olacaktır."
 
"Firmalar kendi tarzını oluşturdu"
 
Kaplan, 2000'li yıllarda tek mekikli tezgahlardan bugünkü duruma  geçerken Mısırlı ve Belçikalı sektör temsilcilerinin yaptığı modelleri baz alarak  benzerlerini yapan bir Türk halıcılığının olduğunu dile getirdi.
 
Şu anda ise sadece Gaziantep'te 10 civarındaki firmanın kendine özgü  tasarım ekibinin bulunduğuna işaret eden Kaplan, "Bu firmalar kendi tarzlarını  oluşturuyor ve birçok ülke de kendi yapmış olduğumuz tasarımları örnek alıyor.  Biz bu noktada Gaziantep olarak kendi tarzımızı oluşturur hale geldik." diye  konuştu.
 
Markalaşmanın önemine işaret eden, dünya çapında bir marka olmanın da  uzun soluklu bir süreç olduğunu ifade eden Kaplan, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Firmalarımızın bu noktada yapmış olduğu çalışmalar var. Devletimizin  verdiği Turquality destekleri var. Bunlardan yararlanan firmalarımız da var. Bu  noktada özellikle üniversite bacağında daha nitelikli tasarımcı oluşturmak için  iş birliğimiz var. İlerleyen dönemlerde bunun meyvelerini alacağız. Bundan  sonraki süreçte yılda bir tasarımcılarımız arasında toplantı yapacağız.  Önümüzdeki yılın moda renklerine bakacağız. Bir anlamda tasarım günleri  yapacağız. Bilirkişi arkadaşları buraya davet edip, tasarımcılarımızın ilham  almasını sağlayacağız. Yani tasarım konusunda daha güçlü hale geleceğiz."

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR