THY öyle bir canlı taşıdı ki... Her biri 1 ton!

TÜRK Hava Yolları’nın (THY) kargo markası Turkish Cargo, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan 5 beyaz gergedanı kargo uçağı ile İstanbul Atatürk Havalimanı aktarmalı Çin’e taşıdı.

THY öyle bir canlı taşıdı ki... Her biri 1 ton!
THY öyle bir canlı taşıdı ki... Her biri 1 ton!
GİRİŞ 22.08.2018 14:22 GÜNCELLEME 22.08.2018 14:24
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Dünyanın 122 ülkesinde gerçekleştirdiği canlı hayvan taşımaları ile küresel ticaretin yanında doğal dengenin korunmasına da katkı sağlamayı amaçlayan THY’nin kargo markası Turkish Cargo geçtiğimiz hafta 5 beyaz gergedan taşıdı. Doğumları uzman ekiplerin kontrolünde gerçekleştirilen gergedanlar, konteynerlere konularak kargo uçağı ile Güney Afrika'nın Johannesburg kentinden 10 saat uçuşla Atatürk Havalimanı'na getirildi. Buradan da Çinin Şanghay kentine taşındı. 

 

 

HER BİRİ, BİRER TON AĞIRLIĞINDA 

Türlerinin yok olma riski taşıması nedeniyle 3 yaşına kadar gözetim altında büyüyen birer tonluk 5 beyaz gergedan yeni yuvalarına başarılı bir şekilde ulaştırıldı. Geçmişte en yaygın gergedan cinsi olan beyaz gergedanlar, günümüzde özellikle boynuzları sebebiyle kaçak avlanma tehdidi altında bulunuyor. 

TAŞIMA SIRASINDA BAKICILAR DA EŞLİK ETTİ 

Hayvan kaçakçılığının önlenmesi hedefiyle yalnızca; nitelikli hayvanat bahçeleri, özel kurumlar ya da kabul görmüş koruma ve rehabilitasyon merkezleri arasında canlı hayvan taşıma gerçekleştiren Turkish Cargo Şanghay'a gerçekleştirdiği taşımayı uzman ekipler ve bakıcılar eşliğinde gerçekleştirdi. 

BOYNUZLARI NEDENİYLE TEHLİKE ALTINDALAR 

Nesli tükenme tehlikesi altında olan gergedanlar, özellikle boynuzları Asya’nın bazı bölgelerinde yüksek fiyatlarla alıcı buluyor. Geçtiğimiz günlerde de Atatürk Havalimanı’nda yapılan bir operasyonla Güney Afrika’dan İstanbul’a gelen bir yolcunun bagajından 9 gergedan boynuzu ele geçirildi. 2008’den bu yana, binden fazlası Güney Afrika’da olmak üzere 6 binden fazla gergedan kaçakçılar tarafından boynuzları için öldürüldü.Gergedan boynuzu Uzak Doğu tedavi yöntemlerinde önemli bir yer tutarken dekorasyon amaçlı olarak da alıcı buluyor. 

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Yakub 3 yıl önce Şikayet Et
  Hayvanların midesi kontrol edildi mi? Ya içinde tehlikeli madde varsa! Bazı insanların midesinde uyuşturucu çıkıyor da.
  Cevapla
 • Akıllı 3 yıl önce Şikayet Et
  Senin aklına gelecek de devletin gelmeyecek mi?
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Nesli tükenmekte diyor sen ne diyorsun ya
  Cevapla