Tam 10 yıl sürdü! Çipras'tan 'zafer nidaları'

Yunanistan Başbakanı Çipras, ülkesinin son kurtarma paketinden başarıyla çıkması ardından yaptığı açıklamada zafer nidaları atarak, "Ülkemiz kendi geleceğini şekillendirme hakkını yeniden geri almıştır" dedi.

Tam 10 yıl sürdü! Çipras'tan 'zafer nidaları'
Tam 10 yıl sürdü! Çipras'tan 'zafer nidaları'
GİRİŞ 21.08.2018 12:47 GÜNCELLEME 21.08.2018 12:47
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkesinin son kurtarma paketinden başarıyla çıkması ardından yaptığı açıklamada, artık daha güzel günler beklemeleri için iyi nedenleri olduğunu söyledi.
 
Ülkede dokuz yıldır süren borç kirizi de böylece biterken Çipras adeta zafer nidaları atarak şunler söyledi: "Bugün ülkemizde yeni bir günün şafağı doğuyor. Bugün tarihi bir gün. Kurtarma paketleri, kemer sıkma politikaları, resesyon ve sosyal açıdan çoraklaşma nihayet bitti."
 
"Ülkemiz kendi geleceğini şekillendirme hakkını yeniden geri almıştır" ifadelerini kullanan Çipras, konuşmasında Yunanistan'ın 2010 yılından bu yana modern bir Odesa Destanı yaşadığını da sözlerine ekledi.

Çipras'ın, bu açıklamalarını Odesa'nın 10 yıl sonra ülkesine ilk geldiği yer olan İthaka adasına bakan bir tepede yapması da dikkat çekti.
 
10 YILLIK DÖNÜŞ
 
Eski Yunan’da, şair Homeros’un yazdığı varsayılan iki büyük destandan biri olan Odesa Destanı, İlyada'nın devamı niteliğindedir. Yunan kahraman Odesa'nın Truva'nın düşüşünden sonra vatanı İthaka'ya yaptığı maceralarla dolu uzun yolculuğu anlatır. 10 yıl süren savaştan sonra Odysseus'un İthaka'ya dönmesi 10 yılını alır.
 
"KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLİR"
 
Euro bölgesinin kurtarma fonu olan Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM), Yunanistan'ın, içine düştüğü borç krizinin sürekli etkileriyle mücadelesine yardımcı olmak için Ağustos 2015'te kabul edilen üç yıllık kurtarma programından başarıyla çıktığını açıklamıştı.
 
ESM yönetim kurulu başkanı Mario Centeno bugün yaptığı yazılı açıklamda, "Bugün ESM programını, bundan sonra ek kurtarma programlarına başvurmadan, güvenle sonuçlandırabiliriz. 2010 başından bu yana ilk kez Yunanistan kendi ayakları üzerinde durabilir" dedi.
 
Centeno, "Bu Yunan halkının olağanüstü çabaları, mevcut Yunan hükümeti ile iyi bir işbirliği ve Avrupalı ortakların kredi verme ve borç silme yollarıyla sağladığı destek sayesinde mümkün oldu" şeklinde konuşmuştu.
 
60 MİLYAR EURO HARCADI
 
ESM, Yunanistan'da makroekonomik uyum ve bankaların yeniden sermayelendirilmesini desteklemek amacıyla üç yıl boyunca 61.9 milyar euro harcadı.
 
Fon, program kapsamında Atina'ya verilecek olan 24.1 milyar euroya artık gerek kalmadığını bildirdi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • şenol.d 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa ve Amerika Yunanistan ölüsünü diriltmeye çalıştılar kısmen başarılı oldular. Yunanıstanın bir kaç sene sonra yine ekonomik krize gireceği kesin . Ölüye suni tebenfüs yapılması pek bir değiştirmez
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  çipras güldürdün beni..ufak at civcivler yesin avrupalı haçlı desteği olmasa belediye çalışanların maaşını ödeyemezsin...
  Cevapla
 • Nevzat 1 yıl önce Şikayet Et
  De get şovmen. Sana sırf Türkiyenin önünde durasın diye beleş para veriyorlar sende ben kazandım zannediyorsun. Ürettiğin bir kibrit çöpü bile yok.Neyle ödedin acaba. Bu ayki taksidini yatıran memur gibisin. Yarın hemen kankan derecelendirme kuruluşları notunu A plas plas plas yaparlar.
  Cevapla
 • Mizah 1 yıl önce Şikayet Et
  AB karşılıksız kaç milyar Euro verdi. Neyin zaferini kutluyor ? Al parayı ye iç yat aşağı.
  Cevapla