"Varlık barışı" düzenlemesinde değişiklik

"Varlık barışı" olarak bilinen, gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan varlıklarının yurda getirilerek milli ekonomiye kazandırılmasına ilişkin esaslarda düzenlemeye gidildi.

"Varlık barışı" düzenlemesinde değişiklik
"Varlık barışı" düzenlemesinde değişiklik
GİRİŞ 18.08.2018 09:55 GÜNCELLEME 18.08.2018 09:55
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın "Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7143 Sayılı Kanun Genel Tebliği'nde (seri No: 3) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, yurt dışında bulunan varlıkların Türkiye'deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba transferi işlemlerinde, bildirimde bulunan hesap sahibiyle yurt dışından varlığı transfer edenin farklı kişiler olması halinde de vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak.

 

 


Şirket veya şirket ortaklarına ait olduğu halde şirketin kanuni temsilcileri, ortakları veya vekilleri dışındaki kişilerce tasarruf edilen varlıklar, şirket adına bildirim veya beyana konu edilerek ilgili kanun hükümlerinden yararlanabilecek.

Gerçek kişilere ait olduğu halde bu kişilerin ortağı veya kanuni temsilcisi oldukları yurt dışındaki şirketlerce tasarruf edilen varlıkların da ilgili gerçek kişiler adına bildirilerek aynı hükümlerden yararlanması mümkün olacak.

Ancak bildirim veya beyan dışındaki nedenlerle yapılacak inceleme esnasında söz konusu varlıkların şirket veya şirket ortaklarına ya da gerçek kişilere ait olduğunun ispat edilmesi gerekecek.

YORUMLAR 2
  • Yeşilbere 4 yıl önce Şikayet Et
    Yurtdışında ne param ne de akrabam var. Yalnız benim bir tek ülkem var Türkiyem. Neden tüm ülkeler pata gelsin de nereden gelirse gelsin derken biz soruyoruz ve yüksek vergi istiyoruz. Yurtdışından gelen paradan cüz i miktarda bir vergi alınsın ve bu süreklilik arzetsin
    Cevapla
  • Umut karka 4 yıl önce Şikayet Et
    Hirsiza avans diyelim sen bu ulke kaynaklarindan çaldıgin parayi varligi meydana çikar ben seni af edeyim peki saci bitmedik yetiminin kurtulus savasi sirasinda canini vermis yoksulun ailesinden sehit vermis kısacasi bu ulke icin cani malini feda edenlerin torunlari ile nasil helalesecekler
    Cevapla