Zamanı Çin saatlerinden takip ettik

Türkiye'nin birçok insanın vazgeçilmez aksesuarlarından olan kol saati ithalatı için son 5 yılda ödediği tutar 1 milyar dolar oldu.

Zamanı Çin saatlerinden takip ettik
Zamanı Çin saatlerinden takip ettik
GİRİŞ 16.08.2018 11:22 GÜNCELLEME 16.08.2018 11:22
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, insanların saat merakı pahalıya mal oldu. 

Türkiye'nin 2013-2017 döneminde gerçekleştirdiği toplam kol saati ithalatı 1 milyar doları bulurken, bu kalemde yapılan ihracat aynı dönemde 113 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. 

Hemen herkesin kolunda olan saatlerin ithalatı için bu yılın ilk yarısında ise 119,2 milyon dolar ödenirken, 22,4 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Türkiye'nin son 5 yılda en fazla kol saati ithal ettiği ülke ucuz maliyetiyle bilinen Çin oldu. Bu dönemde Çin'den 46,8 milyon kol saati ithal edilirken bu saatlere 444,7 milyon dolar ödendi. 

Kol saati ithalatında Çin'i lüks saat markalarıyla bilinen İsviçre takip etti. İsviçre'den son 5 yılda 1,9 milyon kol saati ithal edilirken, bu ülkeden yapılan ithalatın tutarı 389,2 milyon dolar oldu. 

Türkiye'nin kol saati ithalatı Çin'den ortalama 9,5 dolar, İsviçre'den ise 201,5 dolara gerçekleşti.

Çin'den ithal edilen kol saatleri Türkiye'nin son 5 yılda bu kalemdeki toplam ithalatının yaklaşık yüzde 93'ünü oluşturdu. 

 

 
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • çağlar 1 yıl önce Şikayet Et
  kol saati imalatı hemen yapılmalıdır çok ciddi bir talep var güzel bir aksesuar,neden saat üretemiyoruz çok garip yıllardır seiko casio,swatch,nerde yerli bir üretici
  Cevapla
 • İzmirli. 1 yıl önce Şikayet Et
  Alfajr marka kol saatlerini tavsiye ederim. Namaz vakitlerini hergün kendisi ayarlayarak uyarı veriyor ve kıble yönünü gösteriyor. Su geçirmez. Çok sade ve şık. Pusulalı benzer saatler bile 2500 TL, bu ise bin TL'den az.
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  iyi hatirliyorum ben çocukken izmire gidmiştik baba cuma namazi kilacak cami bulamamişti
  Cevapla
 • Gonyali 1 yıl önce Şikayet Et
  evet izmirde cami olmayinca öyle saatden ezan dinliyorsunuz, gel gonyaya allah sükür her 100m bir mescit, her 500m cami ve her 1000m büyük cuma camileri var saate ihtiyaç yok, zaten ezan konundumu hayat duruyor ve hepiz camiya koşuyoruz
  Cevapla