Erdoğan talimatı vermişti! Artık Türkiye'ye emanet

Gine'de, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla 2016'da hibe edilen belediye otobüslerinin seferlere başlaması, başkent Konakri'de en temel sorunlardan biri olan ulaşım problemini kısmen çözüyor.

Erdoğan talimatı vermişti! Artık Türkiye'ye emanet
Erdoğan talimatı vermişti! Artık Türkiye'ye emanet
GİRİŞ 07.08.2018 13:02 GÜNCELLEME 07.08.2018 13:02
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Gine'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 2016'da hibe edilen belediye otobüslerinin seferlere başlaması, başkent Konakri'de en temel sorunlardan biri olan ulaşım problemini kısmen çözüyor.

Konakri'de toplu taşımada eski minibüs, motosiklet ve taksilerin kullanılması trafik yoğunluğuna ve sık kazalara sebebiyet veriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla Ocak 2017'te Gineli makamlara hibe ettiği belediye otobüsleri, Konakri'de kısmen de olsa trafiğin rahatlamasına ve ulaşım sorununun çözülmesine yardımcı oldu.

İç ve dış kaportaları dahil tüm aksamları İETT tarafından yenilenen otobüslerin bakımı İETT tarafından yapılırken, işletim ve yönetimini Albayrak Holding üstlendi.

Otobüsler, Konakri'nin Autonome Limanı'ndan-Dabompa'ya kadar yaklaşık 28 kilometrelik hatta hizmet veriyor.

Çinliler başarılı olamadı

Ulaştırmadan Sorumlu Devlet Bakanı Aboubacar Sylla, yaptığı açıklamada, Gine'de ulaşım araçlarının sayı ve kalite olarak standartların çok altında kaldığını belirtti.

Konakri'de yaşanan ulaşım sorununun Türkiye’den hediye edilen otobüslerle rahatladığını söyleyen Sylla, Türk firmasının otobüslerin işletmesini üstlenmesinin kent yönetimini memnun ettiğini vurguladı.

Sylla, "Daha önce Çinli bir firma kentte toplu ulaşım işletmesini üstlendi ancak başarısız oldu. Türk firması otobüslerin işletmesini üstlenerek bizim üzerimizdeki yükü aldı, başarılı olacaklarına inanıyoruz" dedi.

Türkiye'yle metrobüs hattı inşası işbirliği görüşülüyor

Bakan Sylla, ayrıca Konakri’de bir metrobüs hattı inşa edilmesi konusunda Türkiye ile görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Metrobüsün Türkiye'de başarılı bir şekilde uygulandığını gözlemlediklerini ifade eden Sylla, metrobüs projesinin Konakri'de ulaşım sorununu büyük oranda çözeceğini umduklarını aktardı.

Sylla, ulaşım konusundaki iş birliğinin ekonomik ilişkilere de olumlu olarak yansıyacağını vurgulayarak, "Türkiye'nin ulaşım gibi bir konuda Gine’ye el uzatması, ekonomimizin de kalkınmasına fayda sağlayacaktır. Bu projenin hayata geçmesi bir başlangıçtır, iki ülke arasındaki ilişkilerin birçok alanda güçlenmesine vesile olacaktır." diye konuştu.

Türkiye'nin Konakri Büyükelçisi Nur Sağman, konuyla yakında ilgilendiğini, belediye otobüslerinin seferlerinde aksama olmaması için Türk firma ve Gineli makamların ciddi uğraşlar içinde olduğunu ifade etti.

Sağman, otobüslere halk tarafından gösterilen ilginin kendilerini gururlandırdığını dile getirdi.

Her sabah 5'te iş başı

Otobüslerin işletmesini üstlenen Albayrak Grubundan Şenol Tatan da projede görev alan 200 kadar Gineli personeli İETT ile birlikte eğittiklerini ve projeyi beraber yürüttüklerini söyledi.

"Gineli kardeşlerimiz çok istekli ve gayretliler, onlar da bizimle beraber sabah saat 05.00'da garajda iş başı yapıyorlar." diyen Tatan, Gineli makamlardan ve halktan olumlu tepki ve teşekkür aldıklarını kaydetti.

Şimdilik günde 10 bin yolcu taşıdıklarını aktaran Tatan, "Bu proje Konakri'de ulaşım alanında dönüşümün başlaması ve toplu taşıma hizmetinin gelişmesi açısından da önemli bir kilometre taşıdır. Gelecekte güzergah iyileştirmesiyle daha fazla Konakrili toplu taşıma hizmetinden yararlanabilecektir." diye konuştu.

Şoförlerinden Bongo Aquelfala da her sabah işe 5'te gittiğini, otobüs sürmekten keyif aldığını söyledi.

Otobüslerin klimalı ve konforlu olduğu için Konakriler tarafından tercih edildiğini belirten Aquelfala, ücret tarifesinin uygun olduğunu söyledi.

"Bu güzel otobüsler için Türkiye'ye teşekkür ediyorum"

Yolculardan Balde Oussmanou, kentte eskiden çok zor olan ulaşımın bu otobüslerle daha düzenli hale geldiğini ifade etti.

Oussmanou, "Bu güzel otobüsleri hediye ettiği için Türkiye’ye teşekkür ediyorum." dedi.

Bir diğer yolcu Jonass Lama, otobüslerin konforundan çok memnun olduklarını aktararak, "Otobüste yolculara iyi davranılıyor, yolcu haklarına riayet ediliyor, bunu takdir ediyoruz." diye konuştu.

Doğum günü jestiydi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Mart 2016'da ülkeye yaptığı ziyarette, ertesi günün Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde'nin doğum günü olduğunu öğrenmiş, kendisine doğum günü müjdesi olarak, İBB aracılığıyla Gine'ye 50 otobüsün hibe edileceğini söylemişti.

Bu jest karşısında duygulanan Conde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sarılmıştı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Üstün 2 yıl önce Şikayet Et
  Veren el alan elden üstündür bizim gönlümüz zengin reis yolun herdaim açık olsun. Bizim kimsenin altınına elmasına ihtiyacımız yok biz yalnız Allah 'tan dileriz Allah' ta bizim duamızı isteğimizi geri çevirmez çünkü biz müslüman dini bütün bir milletiz. Yaşasın zalimlere cehennem.
  Cevapla
 • Vanlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Reis Allahtan sizin için uzun ve sıhhatli bir ömür diliyorum
  Cevapla
 • Beykozlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun bize yakisani yapmisiz biz 50 veririz Allah bize 500 verir hicbir zaman eksilmez
  Cevapla
 • FM.. 2 yıl önce Şikayet Et
  Bizim batılı vampirlerden farkımızı ortaya koyan küçük bir haber , onlar kanını emer canını malını alır biz ise karşılıksız yardım ederiz
  Cevapla
 • Dursun 2 yıl önce Şikayet Et
  Gariplik ne zor şey , Allah yardımcıları olsun. Allah Başkanımıza da sıhhat ve selametler versin. Ömrü uzun olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle