İnternet kullanıcıları dikkat! 1 milyon TL...

İnternet üzerinden vatandaşların sosyal medya hesaplarına "tebrikler hediye kazandınız" mesajı göndererek "olta" yöntemiyle yüzlerce kişinin banka hesabını boşaltan bir hacker şebekesine yönelik olarak İstanbul ve 9 ilde düzenlenen operasyonlarda 43 şebeke üyesi yakalanıp gözaltına alındı

İnternet kullanıcıları dikkat! 1 milyon TL...
İnternet kullanıcıları dikkat! 1 milyon TL...
GİRİŞ 07.08.2018 12:24 GÜNCELLEME 07.08.2018 12:24
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, banka hesaplarının ele geçirilerek boşaltıldığı şikayetiyle savcılıklara suç duyurusunda bulunan vatandaşların şikayeti üzerine başlattığı çalışmalarda hesapları boşaltılan vatandaşların "olta" (Phishing) yöntemiyle hesaplarının ele geçirilip boşaltıldığını tespit etti.

TEBRİKLER "HEDİYE KAZANDINIZ"

İnternet üzerinde banka sitelerinin benzerlerini üretip daha sonra hedeflenen kişilere "tebrikler hediye kazandınız" diyerek toplu mesaj yada mail gönderip, ardından mesaj ve maillere cevap veren vatandaşları bu mesajlarla sahte banka sitelerine yönlendiren ve kullanıcı bilgisi ve şifrelerini alan şebekenin hesaplara girerek paraları kendi adamlarının hesaplarına havale ettiği belirlendi.

9 İLDE HELİKOPTER VE ÖZEL HAREKATLI BASKIN

Çalışma yöntemi belirlenen şebekenin üyelerini belirlemek için 6 ay süreyle çalışma yapan İEM Siber ekipleri, araştırmaların ardından adreslerini belirlediği şebeke üyelerine İstanbul, Adana, Antalya, Kırklareli,  Muğla, Kocaeli,  Adıyaman, Kastamonu, Tokat ve Mersin'de özel hareket ve helikopter destekli operasyonlar düzenlendi. Eş zamanlı düzenlenen baskınlarda, şebeke elebaşı Cihan Ş.'nin de aralarında bulunduğu 44 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 6 bilgisayar, 31 cep telefonu ve çok sayıda dijital malzeme ele geçirilip el konuldu. Gözaltına alınan şüpheliler Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülerek sorguya alındı.

60 ŞİKAYETÇİ MAĞDUR

Sorgulanan şüpheliler hakkında 60 kişinin şikayetçi olduğu öğrenilirken, şebeke yönelik devam ettirilen çalışmalarda şebekenin mağdur sayısının şikayetçilerden çok daha fazla olup şikayetçi olmayan veya olamayanlarla yüzlerce kişiyi dolandırdığı tespit edildi.

11'İ TUTUKLANDI 32'SİNE ADLİ KONTROL

Yapılan ilk tespitlerde 1 milyon liralık vurgun yaptığı belirlenen şebekenin işlemleri tamamlanarak adliyeye sevke edilen 43 üyesinden aralarında şebeke elebaşınında bulunduğu 11 üyesi tutuklanırken, 32 şebek üyesi hakkında ise adli kontrol hükmü uygulandı. 

"YEŞİL OLUP GÜVENLİ YAZMALI"

Son dönemlerde furya haline dönen bu tür dolandırıcılık olaylarına karşılık polis ve konun uzmanları vatandaşları uyararak, banka müşterilerinin sosyal medya mesajlarına itibar etmemelerini, banka internet sitesine giren müşterilerin, internet adrese çubuğundaki URL'ye çok dikkat etmeleri gerektiğini dile getirerek, adres çubuğundaki "https" kısmının yeşil olması ve önünde "güvenli" yazması gerektiğini ifade ediyorlar. 

"WİFİ İLE HESAPLARA GİRMEYİN"

Cep telefonu kullanıcılarının ise banka hesaplarına aplikasyonlardan girilmesinin daha güvenli olduğunu dile getiren uzmanlar, ortak WİFİ üzerinden kesinlikle banka hesabına girilmemesi gerektiğini de ifade ediyor.  

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • ŞEMS 3 yıl önce Şikayet Et
  bunlara mevcut yasada ceza cok hafif biz istiyoruz öyle bir ceza verilmeli hiç kimse bir daha böyle dolandirilicaga cesaret edemesin
  Cevapla
 • Gap 3 yıl önce Şikayet Et
  Dolar ın düşmesi için güneydoğu daki illerin terörist lerin çok olduğu bölgelerde petrol araması gerekir.
  Cevapla
 • akn 3 yıl önce Şikayet Et
  borsadaki beyaz filo daha fazla çaldı bir haftada milletten ama spk susuyo çıkışa geçtimi de millet kazanacak ya hemen durduruyo işlemleri
  Cevapla
 • Yavuz 3 yıl önce Şikayet Et
  Önemli olan ne kadar ceza aldıkları...
  Cevapla
 • dere 3 yıl önce Şikayet Et
  ceza alsalar böyle olurmu her gün yeni bir dolandırma şekli çıkarmı
  Cevapla