300 pilot ve kabin ekibine resti çekti!

Grev öncüsü İrlanda ekibinin çalıştığı Dublin'de 6 uçağı yere indirerek Polonya'ya kaydırma kararı alan şirket, 300 pilot ve kabin ekibine rest çekti. Çalışanlara 'ya Polonya'ya taşınırsınız ya da işten çıkarsınız' denildi. Personel ise maaşların arttırılmasını ve daha şeffaf çalışma koşulları istiyor

300 pilot ve kabin ekibine resti çekti!
300 pilot ve kabin ekibine resti çekti!
GİRİŞ 27.07.2018 14:12 GÜNCELLEME 27.07.2018 14:13
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Dünyanın en büyük ucuz yolu şirketlerinden olan Ryanair pilotları ve kabin ekibine kötü haber geldi. Daha iyi maaş ve haklar için geçen hafta greve giden ve 50 bin yolcuyu etkileyen grev nedeniyle onlarca uçuşun iptal edildiği Ryanair'de yönetim resti çekti.

Ryanair'den yapılan açıklamaya göre, Dublin filosundaki 30 uçaktan 6 tanesinin yere indirileceği belirtildi. Karar nedeniyle, 28 Ekim tarihi itibarıyla 100 pilot ve 200 kabin ekibi işten çıkarılabilir. 

 

 

Şirketin personelden sorumlu üst düzey yöneticisi Eddie Wilson ise söz konusu çalışanlara Polonya'ya taşınmalarını önerdi.  Şirketin operasyon direktörü Peter Bellew ise söz konusu 6 uçağın Dublin'de yaşanan protestolar ve Polonya'daki talep ve artan büyüme nedeniyle Ryanair'in Polonya iştirakine kaydırılacağını belirtti.

ÇALIŞANLAR TEPKİLİ

Bellew, yazılı açıklamasında "2018 kış sezonu için Dublin'de yaşanan filo kesintisinden üzüntü duyuyoruz ancak yönetim kurulu güçlü büyüme görülen pazarlara daha fazla uçak tedarik edilmesine karar verdi. " dedi.

İşçi hakları avukatları bu hamlenin pilot ve kabin ekibiyle yeni sözleşme yapılmasından kaçınmak için geliştirilmiş bir yol olduğunu belirtirken, Bellew ise işin zayıfladığı ve ileriki dönem rezervasyonların grevler nedeniyle zarar görmesine dikkat çekerek işten çıkarmaların olabileceğini belirtti. 

Ryanair pilot ve kabin ekibi maaş ve diğer ödeneklerin arttırılması isterken kötü çalışma koşullarından, şeffaf olmayan terfi ve transfer prosedürlerinden şikayetçi. Özellikle kabin ekibi, uçuş esnasında yiyip içtiklerine bile para verdiğini iddia ediyor.

ETİKETLER
irlanda
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • CHERKES 2 yıl önce Şikayet Et
  Boyun eymeyin gerekirse THY sizlere kucak açacaktır
  Cevapla
 • Uçun 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu pilot veya kabin görevlileri yediklerine içtiklerine dair parayı laf etmişler demekki bunlarda patronları kadar pinti az mı kazanıyor sunuz da yediğinizi laf ediyorsunuz. Şirket benim olsa direk çıkarırım işten yiyip içip hesaba karışmıyacak adamı
  Cevapla
 • battal gazi 2 yıl önce Şikayet Et
  havacılık sektörünün karakteristik özellikleri nedeniyle iş gücü ikamesi zor olabilir. Amele toplamıyorsunuz üç yüz pilota aynı anda şekil yapamazsınız
  Cevapla
 • ömer 2 yıl önce Şikayet Et
  zenginle uğraşılmazzz.size vereceği parayı inadına yakar,mahkemeye avukata vs veririr yinede çalışana vermez.kapitalist düzen hep böyledir.
  Cevapla