Hürjet dünya lansmanında ilgi odağı oldu

Türkiye'nin jet eğitimi ve yakın destek uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla tasarlanan Hürjet, İngiltere'deki Farnborough Airshow'daki dünya lansmanında ilgi odağı oldu.

Hürjet dünya lansmanında ilgi odağı oldu
Hürjet dünya lansmanında ilgi odağı oldu
GİRİŞ 17.07.2018 14:21 GÜNCELLEME 17.07.2018 14:22
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, dünyanın en önemli havacılık fuarları  arasında yer alan Farnborough Airshow'a güçlü bir katılım gösteriyor. Şirket, fuara milli hava platformları ve yeni logosuyla adeta çıkarma  yaptı.

Fuarda, eylül ayında ilk uçuşu planlanan T-625 Özgün Helikopter ve  İnsansız Hava Aracı ANKA sergilenirken, Türkiye'nin tek kalemde en büyük savunma  ihracatının gerçekleştirildiği T129 Atak helikopteri de uçuş gösterisi yaptı.

 

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinin fuardaki en büyük sürprizi ise  Hürjet oldu.

Türk Hava Kuvvetlerinin ve uluslararası pazarın kısa dönemdeki  ihtiyaçlarını hedef alarak, jet eğitim ve hafif taarruz uçağı geliştirilmesi  amacıyla başlatılan Hürjet Projesi kapsamında ortaya çıkan "yer prototipi" ilk  kez fuarda sergilendi.

HÜRJET KİME RAKİP OLACAK?

Fuarda dijital kamuflajlı olarak yer alan Hürjet'in kuyruğunda tarih  boyunca Türk milletinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin sembolü olan kartal figürü yer  aldı. Hürjet'le birlikte TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm  Kiti-82, Kanatlı Güdüm Kiti, Türkiye'nin ilk milli hava füzeleri Gökdoğan ve  Bozdoğan; ROKETSAN tarafından geliştirilen Teber Lazer Güdün Kiti MK-81 ve MK-82,  L-Umtas'a yer verildi.

Hürjet,  Farnborough Airshow'da ilgiyle karşılandı. Havacılık profesyonelleri uçağın yer prototipini incelerken, Hürjet ekibi sorulara yanıt  verdi.

Dijital kamuflaj tercihiyle ilgili çok sayıda soru gelirken, bu  tercih, uçak tasarımlarının tanıtımında yeni bir trend oluşturulup  oluşturulmayacağı değerlendirmelerine konu oldu.

Sektörden gelen soruların odağında Hürjet'in kime rakip olacağı yer aldı. Bazı önemli uçak üreticilerinin yönetici ve temsilcileri de Türk  Havacılık ve Uzay Sanayii şalesini ziyaret ederek Hürjet'i inceledi.

"Hürjet ne zaman uçacak", "Projeye ne zaman başladınız da tasarım  ortaya çıktı" soruları, Hürjet ekibinin en fazla yanıtladığı sorular oldu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii yetkilileri, Hürjet lansmanı  dolayısıyla yoğun bir mesai harcarken, ilgiden duydukları memnuniyeti dile  getirdi.

ETİKETLER
dünya lansmanı
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • batu 3 yıl önce Şikayet Et
  fan motorları nerde ??? kaporta iyide motor ??
  Cevapla
 • Pertev 3 yıl önce Şikayet Et
  Senin yapmanı bekliyoruz
  Cevapla
 • Emekliyeah 3 yıl önce Şikayet Et
  Uçak çok güzel olmuş çok şirin duruyor.
  Cevapla
 • Emekliyeah 3 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlısı olsun inşallah sonradan açılacağını düşünüyorum.
  Cevapla
 • İnanan 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok güzel görüntüler 1997 Tübitak yapımı Yarasa adlı küçük Türk jeti 1 adet üretmişti ama askeriye olsun kimse almadığı için seri üretime geçilemedi İnşAllah bu hürjet de bu kaderi paylaşmaz
  Cevapla