Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Devreye girdi

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığının meslek hastalıklarının hızlı teşhisi için hazırladığı ve 1 Temmuz'da uygulamaya giren "İş Yeri Bilgi Yönetim Sistemi", risk haritası doğrultusunda iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı önlem alınmasını sağlıyor.

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Devreye girdi
Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Devreye girdi
GİRİŞ 17.07.2018 12:00 GÜNCELLEME 17.07.2018 12:00
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığının meslek hastalıklarının hızlı teşhisi için hazırladığı ve 1 Temmuz'da devreye giren "İş Yeri Bilgi Yönetim Sistemi" ile oluşturulacak risk haritası sayesinde iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı önlem alınacak.

İş sağlığı ve güvenliği ile iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi konularında inceleme ve araştırma çalışmalarını planlayan ve uygulayan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, "İş Yeri Bilgi Yönetim Sistemi"ni hayata geçirdi.

 

Meslek hastalıkları için erken uyarı niteliğindeki sistemden 1 Temmuz itibarıyla veri akışı sağlanmaya başlandı.  İş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının, meslek hastalıkları ve kazalara ilişkin verileri girmeye başladığı sistem, gelen veriler sayesinde oluşturulacak risk haritasıyla iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı önlem alınmasını sağlayacak.

MESLEK HASTALIKLARI KONUSUNA AYRI BİR BAŞLIK AÇILACAK

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Orhan Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İş Yeri Bilgi Yönetim Sistemi" ile meslek hastalıkları açısından riskli sektör ve bölgelerin ortaya çıkarılacağını belirterek, şunları söyledi:

"Sistemden ilk verileri almaya başladık. Önümüzdeki süreçte bu verileri anlamlı hale getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hedefimiz, bu çalışmalarla meslek hastalıklarını önlemek. Meslek hastalıklarının teşhisinde iş yeri hekiminin uzmanlığı çok önemli. Örnek vermek gerekirse; hekimlerimizin birçoğunun pnömokonyoz (akciğerde toz birikmesi sonucu ortaya çıkan doku reaksiyonu) olgularının erken dönemde tespit edilmesini sağlayacak bir eğitiminin olmadığını görüyoruz. Biz bu eğitimi hekimlerimize veriyoruz."

Koç, gelecek dönemde genel müdürlük olarak düzenleyecekleri tüm seminer ve panellerde meslek hastalıkları konusuna ayrı bir başlık açacaklarını ifade ederek meslek hastalıklarının önüne geçmek için kapsamlı bir eylem planı da hazırladıklarını bildirdi.

Yeni sistemin İş ve Meslek Hastalıkları Önleme Eylem Planı Çalışma Grubu Toplantısı'nda da anlatıldığını aktaran Koç, İş ve Meslek Hastalıkları Önleme Eylem Planı taslağının oluşturulması kapsamında tüm tarafların görüşlerinin alınması için bu konuda bir çalıştay düzenlenmesine karar verildiğini kaydetti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • Vatan 3 yıl önce Şikayet Et
  DevletimiZ biran önce emekli olanları emekli edip yeni öneriye ve sürekli proje anyalışı ve dinamik gençlerle calışmalı
  Cevapla
 • adalı 3 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim ben hastanede çalışıyorum hasta kabulde inanırmısınız taşeronu arar olduk taşeronda meslek hastalıgım yoktu surekli işcide başladı 2200 + 120 tl yol şimmdi 1800 yol parası içinde gelde hasta olma bu ne insafsızlık ne merhametsizlik devlet tarafından bilemeiyorum bizi bu hale sokanlari Allah'a havale ediyorum
  Cevapla
 • xyz 3 yıl önce Şikayet Et
  önce öğrenmeniz gereken dogru kişileri doğru yerde kullanmaktır dişçiyle beyin amelyatı yapılmaz ama çoğu yerde alakasız insanlar görevlendiriliyor ve yetki verildiği zaman kendini devletten öte sayan büyük zanneden akılsızlarla olmaz
  Cevapla
 • Memur 3 yıl önce Şikayet Et
  İlk önce ve acil olarak yapacağınız hayırlı iş yüksek maaş ve ikramiye alıp işe gelmeyen eski kamu işçileri emekli etmek olur diye düşünüyorum
  Cevapla