Sizin de olabilir! Hesaplarınızı kontrol edin

Unutkan mudiler, 10 yıldır işlem yapılmayan 838 bin adet hesapta 98 milyon lira unuttu.

Sizin de olabilir! Hesaplarınızı kontrol edin
Sizin de olabilir! Hesaplarınızı kontrol edin
GİRİŞ 15.07.2018 13:20 GÜNCELLEME 15.07.2018 14:15
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Alınan bilgiye göre, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 62'nci maddesi  gereğince bankalar nezdinde hak sahipleri tarafından yapılan en son işlem, talep  veya yazılı talimat tarihinden itibaren 10 yıl süreyle aranmayan her türlü  mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar zaman aşımına uğruyor ve gelir  kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) aktarılıyor.

Bu kapsamda, bankalar tarafından zaman aşımına uğrayan hesaplarla  ilgili olarak yapılan ilanlar doğrultusunda, hak sahipleri veya mirasçıları  tarafından 15 Haziran'a kadar aranmayan hesaplar TMSF’ye devredildi. Böylece, bu  yıl itibarıyla, en son 2007'de işlem görmüş olan hesapların Fon'a devri  gerçekleştirildi.

838 BİN MUDİ PARASINI BANKADA UNUTTU 

15 Haziran 2018 itibarıyla zaman aşımına uğrayan ve bankalar  tarafından TMSF'ye ön bildirimi yapılan muhtelif döviz cinsinden (TL, dolar ve  avro) hesapların TL karşılığı tutarı yaklaşık 98 milyon lira oldu.

2007'den itibaren işlem görmeyen ve 2018 yılında zaman aşımına uğrayan  ve bankalar tarafından Fon'a kesin bildirimi yapılan hesapların 401 bin adedi  mevduat, 4 bin adedi katılım fonu, 433 adedi ise alacaklardan oluştu.

31 Aralık 2017 itibarıyla zaman aşımına uğrayan ve bankalar tarafından  TMSF’ye ön bildirimi yapılan toplam 854 bin hesaptan yaklaşık 16 bin adet hesap  sahibi bankalara başvurdu. Böylece, Fon'a devredilen hesap sayısı ise 838 bin  adet oldu.

Zaman aşımına uğraması nedeniyle 2018 yılında TMSF'ye devredilen en  yüksek meblağ ise 194 bin 584 avro oldu.

Son 10 yılda ise 3 milyon 979 bin adet muhtelif döviz cinsinden (TL,  dolar ve avro) hesapların toplam TL karşılığı tutarı olan 830 milyon lira TMSF'ye  devredildi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • TurOf 2 yıl önce Şikayet Et
  on yil kisa bir süre neden devir ediliyor ki. çocuğun ailesi genç yasta oldu diyekin çocuk buyudu ve durumdan haberi yok ailesinin hesabından bu durum nasıl olacak
  Cevapla
 • Emeklidur 2 yıl önce Şikayet Et
  Yıllar öncesinden hesapta kalıp,ödenmeyen 40 kuruş borcuna karşılık,ağabeyimden 40 tl aldı banka..Yani alacağı için kırk takla atanlar,unutulan paralar için hesap sahibini veya murisleri aramıyorlar..Geçen yıllarda da bana 18 kuruş borcum için e-mail göndermişlerdi.Kim bilir ilerde kaç tl isteyeceklerdir..Bu neyin kanunu? Hristiyan Avrupa'da bile bunu yapmazlar..Borçluyu aradıkları gibi alacaklıları da aramalılar.Tamam,3-5 lira neyse de..On binlere varan paralar söz konusu..Hiç de hakkaniyete uygun değil.
  Cevapla
 • vaybe 2 yıl önce Şikayet Et
  Banka da borcu olan zaman asimina ugrayip silinmiyor da. Vatandasin parasi neden zaman asimi deyip el konuluyor
  Cevapla
 • Kemal 2 yıl önce Şikayet Et
  Vay be parayi unutan da var bu devirde inanamıyorum
  Cevapla