Fındık işçisinin yevmiyesi belli oldu

Giresun'da fındık toplama işinde çalışacak işçilerin yevmiyesi asgari 70 lira olarak belirlendi.

Fındık işçisinin yevmiyesi belli oldu
Fındık işçisinin yevmiyesi belli oldu
GİRİŞ 12.07.2018 10:48 GÜNCELLEME 12.07.2018 11:38
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Giresun Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, fındıkta hasat zamanının yaklaşması nedeniyle fındık toplama işlerinde çalışacak tarım işçilerine ödenecek ücretlerin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan komisyonun, Vali Yardımcısı Recep Uzal başkanlığında toplandığı belirtildi.

Komisyonun, fındık toplama işinde çalışabilme kriterlerine uygun işçilere yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın, yemek işverene ait ise günlük 70 lira, yemeğin işçilere ait olması durumunda da 77 lira yevmiye ödenmesine karar verdiği bildirildi. 

 

 

Fındık ayıklama işinde kullanılan patoz makinesinin saat ücretinin de 160 lira olarak tespit edildiği belirtilen açıklamada, "Fındıkların taşınması işinde çalışacak çuvalcılara, yemek işverene ait olursa 80 lira, yemek işçiye ait olursa 87 lira ödenecek. Hasat döneminde çalışacak aşçılara 77, katırcıya 172 lira ödenmesi kararlaştırıldı." ifadeleri kullanıldı.

Fındık toplama işlerinde 16 yaş ve altı çocuk çalıştıran bahçe sahibi ile çocukların ailelerine 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu uyarınca her çocuk için 259 lira idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.

YORUMLAR 3
 • Çiftçi 6 yıl önce Şikayet Et
  Fındık fiyatı bi düşüyor bi çıkıyor ama işçi fiyatı sürekli yükseliyor
  Cevapla
 • yurttaş 6 yıl önce Şikayet Et
  Hadi gel sen fındık topla.Bu yevmiyeler yerine göre 100 tl,den aşağı olmaz söylenene bakmamak lazım.İşcinin yevmiyesini çıkarmak için bahçe sahibi olarak sende bizzat çalışırsın.İşcinin günlük topladığı fındık yevmiyesini ve masrafını kurtarmaz.Para kazanacağım diye işe girersin ama cebindeki paradan olur birde millete karşı fındık topladım diye hava atarsın.Nasıl ama cebindeki parayla kendi kendine yaptığın eziyet......
  Cevapla
 • abdullah 23 6 yıl önce Şikayet Et
  atalarımız ağaç yaşken eğilir demişler,16 yaşına kadar çocuk çalışmaya alışamazsa sonra biraz zor çalıştırırsınız.bu kanunları anlamak mümkün değil fındık toplamada yaş sınırı 12 olmalı.
  Cevapla