Bankamatik memurluğu dönemi kapanıyor

Kamu personel rejimi değişiyor. Kamuda bankamatik memurluğu dönemi kapanıyor. ‘Kızak kadrolar’ azaltılacak. En az 8 yıl öğretmen olarak çalışanlar müfettiş yardımcısı olabilecek

Bankamatik memurluğu dönemi kapanıyor
Bankamatik memurluğu dönemi kapanıyor
GİRİŞ 12.07.2018 06:22 GÜNCELLEME 12.07.2018 06:23
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Yeni sistemde devleti yapılandıran kararnamelerde, kamu personel rejimine yönelik çeşitli maddeler yer aldı. Buna göre, kamuda bankamatik memurluğu dönemi kapanıyor. 'Kızak kadrolar' azaltılacak, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nda 55 maddede teknik düzenleme yapılacak. Öğretmen olarak en az 8 yıl hizmeti olanlar müfettiş yardımcısı olabilecek. Daire başkanı ve altı kadrolar, üst kademe yöneticisi sayılmayacak. Emekli olacak TRT personeline yüzde 30-50 fazladan ikramiye verilecek. Kamu personel rejimine ilişkin bazı düzenlemeler şöyle:

 MÜŞAVİRLİK KADROSU AZALIYOR

Kamuda 'atm-matik' memurluğu dönemi kapanacak. Kızak kadro olarak bilinen müşavir kadroları azaltılacak. Bakanlıklarda sadece 15 müşavir görevlendirilecek.

GEÇİCİ GÖREVE 1 YIL SINIRI

Kamu kurumlarında hakim ve savcılar hariç olmak üzere statülerine bakılmaksızın bir pozisyonda çalışan tüm memurların kurumlar arası görevlendirilmelerine yönelik düzenleme yapıldı. Buna göre, görevlendirme süreleri bir yılı aşmamak üzere belirlenecek olup, bu süre birer yıl olmak üzere uzatılabilecek.

657'DE TEKNİK DÜZENLEME

55 maddede düzenleme yapıldı. Daire başkanı üstü kadrolar üst kademe yöneticisi sayıldı, buralara süreli olarak atama yapılacak.

 DİYANET'E 4+2 ŞARTI

Diyanet İşleri Başkanlığı'na MEB'deki gibi sözleşmeli statüde alacağı personele 4 yıl hizmet şartı, daha sonra da 2 yıl kadrolu olarak çalışma şartı getirildi.

MÜSTEŞAR KADROLARI

Tüm müsteşar kadroları kaldırıldı. Müsteşarın görevini Bakan yardımcısı yürütecek. Bakanlıklarda bakan yardımcıları, bağlı kuruluşlarda başkanlar atanıp göreve başlayıncaya kadar mevcut müsteşarlar görevlerine devam edecek.

TRT'DE EMEKLİLİĞE TEŞVİK

Kamu kurumlarında müfettiş, denetmen, denetçi istihdam edilebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfettiş yardımcılık kadrolarına yapılacak yarışma sınavında başarılı olmak kaydıyla, öğretmen olarak en az sekiz yıl hizmeti bulunanlar arasından da atama yapılabilecek. Emekli olacak TRT personeline yüzde 30-50 oranında fazladan ikramiye verilecek. 65 yaş haddinden emekliliğine 5 yıl kalanlar talep ederse ikramiyesi yüzde 30 fazla ödenecek.

Sabah

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 53
 • Bal tutan 2 yıl önce Şikayet Et
  İnandirici degil, neden derseniz basbakanlikta kararname ekibinde ki mustesarlarin neler yaptigini bir okuyun derim.diger mustesarlara verilmeyen haklari khk'lari kullanarak nasilda kendilerine (hemde omur boyu) almislar anlarsiniz. Onun icin anladim ki bir cok burokrat reisten habersiz dolap ceviriyor.
  Cevapla
 • MURAT 2 yıl önce Şikayet Et
  memurlarla uğraşan arkadaşlar siz yan gelip yatarken yani ...... kebabı yaparken biz harıl harıl ders çalıştık ve kazandık... haset edeceğinize oturun çalışın oğlum adam olun
  Cevapla
 • hamzaa 2 yıl önce Şikayet Et
  artık atanacak memurlar sözleşmeli olmalı
  Cevapla
 • 4b li 2 yıl önce Şikayet Et
  Atanan elemanlatın hepsi sözleşmeli zaten 2013 ten beridirde kadro verilmiyor ayrıca şuan da 4 + 2 sistemi diyanete biraz geç uğrasada 6 yıl çakılısın ilk atandığın yere. Örneğin en yakın bakkalım 35 km yaşadığım şartlarıda görmeni isterim.
  Cevapla
 • veli 2 yıl önce Şikayet Et
  Öğrenci velisine kaç, okul idaresine tut diyen Milli eğitime atanacak müfettiş mecburen bankamatik memuru olacaktır. Okul aile birliği paravanıyla iyi para kesiyorlar ...
  Cevapla
 • memurx 2 yıl önce Şikayet Et
  Memur düşmanları klavye başında
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Klavyenin başında genelde memur oluyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle