Benzin ve motorin için zam talebi!

Akaryakıtta, 17 Mayıs’tan bu yana “eşel mobil” uygulamasıyla fiyatlar sabit tutuluyor. Petrol ya da döviz kurunda yaşanan artışlar Özel Tüketim Vergisi’nde yapılan ayarlamayla pompaya yansıtılmıyor.

Benzin ve motorin için zam talebi!
Benzin ve motorin için zam talebi!
GİRİŞ 11.07.2018 17:26 GÜNCELLEME 11.07.2018 17:28
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Habertürk muhabariri Olcay Aydilek'in aktardığı habere göre; bu uygulama devam ederken, akaryakıtta fiyatları etkileyebilecek önemli bir talep gündeme geldi. Akaryakıt sektörü, ürünlerin temininden son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar maliyet ve karlarını içeren marjlarında artış istiyor. 

Sektör, bu konudaki talebini, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na da iletti. Sektör kaynakları, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’dan randevu istediklerini belirtti. Kaynaklar, “Nakliye, işçilik ve cari harcamalarımız arttı. Marjlarda düzenleme yapılmalı” dedi. 

EPDK, akaryakıt dağıtım şirketleri ile bayi marjlarını belirlerken referans ülkeler Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya’ya bakıyor. Kurum, bu ülkelerin ortalamasını alarak, Türkiye’deki marjların belli bir düzeyde oluşmasını sağlıyor.  Halen, dağıtım şirketi ve bayi payı litre başına benzin ve motorinde toplam 55-60 kuruş düzeyinde seyrediyor. Marj artışı benzin ve motorinde zam anlamına geliyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 40
 • Yasin 1 yıl önce Şikayet Et
  Beyler ekonomimiz çok iyi. Tabi akaryakıt satan kurumlarda refahtan pay almaya çalışıyor.Hem niye sızlanıyorsunuz bakın hepinizin arabası varmış.2000 yılında arabanız mı vardı.Bizim millet nankör.
  Cevapla
 • Bek 1 yıl önce Şikayet Et
  Ulan allah dan dami korkmuyorsunuz be yeter artık ne zami ndan bahsediyonuz kontak açmaya korkar hale geldik ama reisimizin var korkuyoruz o konuya deginecegine inanıyorum en pahalı akaryakit türkiyede be biraz iniçin indirim gelsin
  Cevapla
 • Bir Garip Memur 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu talebi yapan firmaların maksatları bence iyi araştırılmalı.Hepsi dış güçlerin önemli petrol firmalarının Türkiye distribütörü..Samimi bir talep olduğunu ben düşünmüyorum!
  Cevapla
 • Erbaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Başta şehir hastanaleri olmak üzere Toplu taşıma ve metro çok yaygınlaştırılmalı, otobüslere tercihli yol uygulanmalı, toplu taşıma belediyelerce yarı fiyatına düşürülmeli, içinde en az iki kişi olmayan otomobil şehirde ana caddelere alınmamalı,
  Cevapla
 • Iznikli 1 yıl önce Şikayet Et
  Hep dis gucler yapiyor. Bizi hep kiskaniyorlar. Koca reis artik bunlara soyle eyyyt cekse hepsi pusar.
  Cevapla
 • Eyyyt 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyyyt!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle