İşçi 8 bin TL istedi, 11 bin TL ödedi

Tekirdağ'dan işten çıkarılan işçinin arabulucuya yaptığı başvuru sonrasında örnek bir davranış ortaya çıktı. Kıdem ve ihbar tazminatı olarak 8 bin lira talep eden işçiye, işveren rakamın yanlış hesaplandığını belirterek 11 bin TL ödedi.

İşçi 8 bin TL istedi, 11 bin TL ödedi
İşçi 8 bin TL istedi, 11 bin TL ödedi
GİRİŞ 02.07.2018 13:43 GÜNCELLEME 02.07.2018 16:27
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, İş Mahkemeleri Kanunu'nun yürürlüğe girmesinin ardından işçiyle işveren uyuşmazlıklarında dava şartı haline getirilen ve 1 Ocak'ta uygulamaya konan arabuluculukla işçiler alacaklarına kısa sürede kavuşuyor, işverenin sorunu da barışçıl ortamda çözülüyor. Arabuluculuk görüşmeleri sırasında örnek anlaşmalar da yaşanıyor.

8 BİN TALEP ETTİ 11 BİN TL ALDI

Bu kapsamda, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde, işten çıkarılan bir işçi arabulucuya başvurdu. İşçi, kıdem ve ihbar tazminatı olarak 8 bin lira talep etti.Görüşmede işçinin yanlış hesaplama yaptığını belirten işveren, işçinin alacağının 11 bin lira olduğunu bildirdi.

Uyuşmazlık, işverenin söz konusu alacağı işçiye ödemesiyle anlaşmayla sonuçlandı.

6 AYDA YAKLAŞIK 70 BİN ÇÖZÜM

Uygulamanın ilk 6 ayında 156 bin 799 iş uyuşmazlığı arabuluculara taşındı. Arabuluculuk sürecinin başlatılmasıyla görevlendirilen arabulucular, tarafları görüşmelere çağırdı.Arabulucuya iletilen 69 bin 851 uyuşmazlık, tarafların uzlaşmasıyla çözüme kavuşturuldu.

Uyuşmazlıklardan 36 bin 925'inde ise işçi ve işveren anlaşamadı. 50 bin 23 iş uyuşmazlığında ise arabuluculuk görüşme ve işlemleri sürüyor.

EN FAZLA 4 GÜN

İşçi ve işverenler tarafından arabulucuya taşınan uyuşmazlıklarda taraflar en fazla 4 günde anlaştı. Görüşmeler sonrasında çok sayıda işçi tazminatına kavuştu, işten çıkarılan bazı kişiler de işe iade edildi.

Arabuluculuk başvuruları, adliyelerde kurulan arabuluculuk bürolarına, büroların bulunmadığı yerlerde de sulh hukuk mahkemelerinin yazı işleri müdürlüklerine ücretsiz yapılabiliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • Yorumcu 6 yıl önce Şikayet Et
    Allah Allah ne büyüklük yapmış... aynı inceliği işçiyi çıkarırken de gösterseymiş arabulucuya gerek kalmazdı.
    Cevapla
  • istanbulllu 6 yıl önce Şikayet Et
    nerde öyle patronlar simdikilerin cogu taseron sistemde personeli joker gosterip tum haklardan mahrum birakiyorlar
    Cevapla