Milli savaş uçağı için önemli çağrı!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), hava platformlarında kullanılacak özgün ürün ve sistemlerin geliştirilmesi için üniversitelerdeki bilgi birikimini harekete geçiriyor.

GİRİŞ 27.06.2018 12:14 GÜNCELLEME 27.06.2018 14:25
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

TAI, başta Milli Muharip Uçak olmak üzere özgün projelerde kullanılacak teknolojilerin geliştirilmesine yönelik akademik çalışmalara ve Ar-Ge projelerine destek verecek. Bu kapsamda, uçak geliştirme döngüsünde önemli rol oynayan "deneysel aerodinamik" konusunda bir dizi çağrıya çıkıldı.

TAI, Teknoloji Yol Haritası çerçevesinde belirlenen öncelikli alanlarda üniversite-sanayi iş birliğiyle gerçekleştirilebilecek akademik çalışma konularına ilişkin çağrılar yayımlıyor. Şirket, Teknoloji Yol Haritası ile ilişkili yüksek lisans ve doktora çalışmalarını destekleyecek. İlgili akademik çalışma konuları, dış kaynakla finansmanı sağlanabilecek Ar-Ge projeleri için de temel teşkil edecek. Bu kapsamdaki başlıklardan biri "deneysel aerodinamik" olarak belirlendi. Bu başlık altında üniversite-sanayi iş birliğiyle "Dahili Silah Yuvalarında Oluşan Boşluk Akımının Deneysel İncelemesi", "Tırtıkların Kanat Sesine Etkilerinin Deneysel İncelemesi", "Dinamik Ölçeklendirilmiş Kanadın Çırpıntı Karakteristiğinin Deneysel İncelemesi", "Yüksek Hücum Açılarında Aerodinamik ve Girdap Kestirimi" hususlarında çalışmalar yürütülecek. Bu konularda yüksek lisans, doktora tez çalışmaları ve Ar-Ge projeleri çeşitli modellerle hayata geçirilecek.

 

ÖZGÜN PROJELERDE KULLANILACAKLAR

Dahili Silah Yuvalarında Oluşan Boşluk Akımının Deneysel İncelemesi Projesi'nde, ses altı, ses geçişi ve ses üstü hızlarda çalışan, farklı şekil ve konfigürasyonlardaki (uzunluk, derinlik, genişlik, akış kontrol araçları var/yok ve benzeri) dahili silah yuvalarında oluşan boşluk akımının rüzgar tüneli testleriyle incelenmesine yönelik deneysel yöntemlerin (laminar-türbülent geçiş dönüşüm yöntemi, akım görüntüleme yöntemleri, basınç-gürültü toplama yöntemleri, toplanan verilerin işlenmesi ve değerlendirilmesi yöntemleri ve benzeri) geliştirilmesi hedefleniyor.Tırtıkların Kanat Sesine Etkilerinin Deneysel İncelemesi Projesi'nde, bir kanadın iz bölgesindeki akışın incelenmesi, sıcak tel anemometre ve akım görüntüleme teknikleri kullanılarak akım kopma noktalarının belirlenmesi ve akışın görselleştirilmesi amaçlanıyor. Dinamik Ölçeklendirilmiş Kanadın Çırpıntı Karakteristiğinin Deneysel İncelemesi Projesi'nde, esnek bir kanat panel modeli kullanılarak elastik ve karakteristik davranışların deneysel olarak elde edilmesine yönelik yöntemlerin geliştirilmesi bekleniyor.

Yüksek Hücum Açılarında Aerodinamik ve Girdap Kestirimi Projesi'nde, askeri amaçlı, sabit kanatlı, konvansiyonel ve yenilikçi konfigürasyonlardaki hava araçları için yüksek hücum açılarında hesaplamalı yöntemlerle deneysel yöntemlerin karşılaştırılması ve girdap oluşumlarının ve etkileşimlerinin tahminine yönelik yöntem ve araçların geliştirilmesi hedefleniyor. TAI, Teknoloji Yol Haritası kapsamında yürütülen çalışmalarla başta Milli Muharip Uçak olmak üzere özgün projelerde kullanılacak teknolojilerin geliştirilmesini amaçlıyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • batu 2 yıl önce Şikayet Et
  temel bey iyi işler yapıyor.. helal olsun..
  Cevapla
 • Milli firmalar 2 yıl önce Şikayet Et
  Çorum'da hizmet veren Jet System firmasi Çin icin ucak parcalari uretiyor. Rus ucaklarina yazilim uretiyor. Haberiniz var mi ?
  Cevapla
 • düşüncem 2 yıl önce Şikayet Et
  Universitelerden bir cacık olmaz sanayi ustalarina verseler bu gorevi ve imkanları uçağı iki senede yaparlar
  Cevapla
 • arif 2 yıl önce Şikayet Et
  Nihayet. Üniversitelere görev verildi. Afaki veya yabancı devletlerin ihtiyacını araştıran akademik çevre kendi ihtiyaçlarımıza yönelecek. Bu devrimdir. Bu arada motor parçaları için metalurji araştırmaları da akademik çevre görevlendirilmeli.
  Cevapla
 • Levent 2 yıl önce Şikayet Et
  Hadi türkiyem kimseye bagımlı kalmadan şu uçağı kendi imkan ve becerimizle yapalım türk insanı zekidir akıllıdır istediği zaman herşeyin en iyisini yapar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle