Teşvikler açıklandı yatırımcı rotayı oraya çevirdi

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınması için hayata geçirilen teşvik uygulaması, batıdaki firmaları bölgeye yönlendirdi.

Teşvikler açıklandı yatırımcı rotayı oraya çevirdi
Teşvikler açıklandı yatırımcı rotayı oraya çevirdi
GİRİŞ 24.06.2018 10:06 GÜNCELLEME 24.06.2018 10:06
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yeni teşvik uygulamasıyla 6. bölge yatırım için cazip hale getirilirken, ülkenin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren birçok firma bu imkandan yararlanmak için rotasını Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine çevirdi. Batman’da da 85 tekstil, 26 gıda, 29 inşaat, 12 mobilya, 26 plastik, 31 makine ve 5 de cam sektöründe olmak üzere 214 yatırım için başvuru yapıldı. Artan yatırım talebi nedeniyle önce OSB’nin alanı genişletildi. 76 fabrikanın faaliyet yürüttüğü, 3 bin 700 kişinin istihdam edildiği OSB’de daha sonra da Valilikçe yeni yer tahsisi için çalışma başlatıldı. İlk etapta 2 bin dönüm alanda altyapı çalışmaları başlatılan ikinci OSB’nin tamamlanarak yatırımcının hizmetine sunulmasıyla çalışan sayısının 15 bine yükselmesi hedefleniyor.

OTELLERDE YER YOK 

Batman Valisi Ahmet Deniz, yaptığı açıklamada, Batman OSB’nin yüzde 100 dolduğunu söyledi. Devletin verdiği desteklerden yararlanmak isteyen 214 yatırımcının fabrika kurmak için başvuru yaptığını ifade eden Deniz, “OSB’yi büyütüyoruz. 2 bin dönümlük alanın kamulaştırma parasını ödedik, yakın zamanda arsa tahsislerini yapacağız. Yeni fabrikaların açılmasıyla Batman’da 15 bin yeni istihdam öngörülüyor” dedi. “Sermaye ve sıcak para, güvenli, huzurlu, gelecek kaygısı olmayan yere gelir” diyen Deniz, Batman’ın vatandaşların huzura, istikrara, güvene sahip çıkmasıyla çok hızlı değiştiğini dile getirdi. Deniz, “Otellerimizde şu an yüzde 80 civarında doluluk var. 10-15 gün sonra bu yüzde 100’e ulaşacak. Huzur olunca her şey daha güzel oluyor, daha güzel yatırımlar olacak inşallah” diye konuştu. Batman OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hifzullah Özoğul da 200’ü aşkın yatırımcının yatırım yapmak için kendilerine müracaat ettiğini belirtti.”Daha önce hep bizim bölgeden batıya göç edilirdi artık çok şükür batıdan bölgeye tersine göç başladı.” ifadesini kullanan Özoğul, yeni başvuruları karşılamak için 2 bin dönümlük arazi aldıklarını, projenin hazırlanarak, parselleme işleminin yapıldığını dile getirdi. Özoğul, yatırımcılara tahsis edilecek alanda kurulacak fabrikalarla 15 bine yakın kişinin ekmeğini kazanacağını söyledi.

YORUMLAR 1
  • Trtr 4 yıl önce Şikayet Et
    Eskiden polisin askerin giremediği yerlere yatırımlar gidiyor , organize sanayi bölgeleri kuruluyor , fabrikaların sayıları yüzleri geçti doğuda gelin görün hizmeti devletin fabrika için verilen teşfiklerin haddi hesabı yok adeta kalkınma için seferberlik ilan ediliyor buralarda hdp li belediyelere kayyum atandıktan sonra altyapı sorunları bitti refah seviyesi arttı huzur arttı. Bunlar konuşmakla olmuyor gelin görün hükümet neler yapıyor görün gözünüzle
    Cevapla