Türkiye'den ABD'ye kritik uyarı! Cevabını veririz

ABD'nin ithal çeliğe getirdiği ek gümrük vergisine yönelik Türkiye'nin 22 ürün üzerinden misilleme yapmasının ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD'nin otomobil ithalatı hakkında yürüttüğü soruşturmada Türkiye'yi etkileyen bir tedbir alması halinde buna da cevap verileceğini açıkladı.

Türkiye'den ABD'ye kritik uyarı! Cevabını veririz
Türkiye'den ABD'ye kritik uyarı! Cevabını veririz
GİRİŞ 22.06.2018 17:19 GÜNCELLEME 22.06.2018 17:19
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Zeybekci, katıldığı canlı yayınında ABD'nin Türkiye'den ithal çeliğe gümrük vergisi getirilmesinin ardından buna eş değerde karşılık verildiğini hatırlatarak, "Gelecekle ilgili nasıl olacak? Bu devam edecek. Şu anda otomobil ile ilgili bir soruşturmanın olduğunu biliyoruz. Orada da bir ilave gelirse biz de aynı şekilde cevabını veririz" dedi.

ULUSAL GÜVENLİK SORUŞTURMASI

 

ABD Mayıs ayında otomobil ve kamyon ithalatının ulusal güvenliği tehdit edip etmediğine yönelik soruşturma başlattı.

ABD'nin ithal çelik ve alüminyumdan gümrük vergisi alma kararı da aynı gerekçeyle başlatılan bir soruşturma sonucunda alınmıştı. ABD'nin gümrük vergisi kararlarının gerekçeleri arasında Çin ile ticaret açığını azaltmak da bulunuyor.

'BİR NEBZE DESTEKLİYORUZ'

Zeybekci Türkiye'nin dış ticarette en yoğun önlem aldığı ülkenin Çin olduğuna dikkat çekerek, "Çin'e karşı önlemlerimiz var. En çok önlem aldığımız ülke Çin, çünkü Çin ticarette adil değil. Amerika'nın bu konudaki yaklaşımını anlayışla karşılıyoruz, bir nebze de destekliyoruz" dedi.

MİLLİ PARADA YÜZDE 10 SEVİYESİNE GELİNDİ

Zeybekci ayrıca dış ticarette TL'nin kullanımının yaygınlaştığını ifade ederek, "Dış ticarette milli paramızı çok ciddi şekilde kullanmaya başladık, (yüzde) 9.5-10'a (geldi)" dedi. Zeybekci Ocak ayında bu yılki hedefin yüzde 10'un üzerine taşımak olduğunu, daha sonra yüzde 15'e ulaşmak istediklerini ifade etmişti.

YORUMLAR 6
 • Adem 4 yıl önce Şikayet Et
  Bir urun icin 22 urun bi gariplik var bunda...
  Cevapla
 • Çiçek 4 yıl önce Şikayet Et
  Buluruz bir şeyler size uygun arayan belasını bulurmuş arayan mevlasınıda bulurmuş size göre de bir şeyler bulunur allahın izniyle
  Cevapla
 • Reis 4 yıl önce Şikayet Et
  Öl de ölelim. Reis hata yapmaz.
  Cevapla
 • Asım 4 yıl önce Şikayet Et
  f35 'e vergi getirelim.
  Cevapla
 • wtf 4 yıl önce Şikayet Et
  amerikaya sattığımız ne var ki?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle