Yerli Hürjet'te dikkat çeken detay!İlk kez görüldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş'de (TUSAŞ) yayımlanan, 'Gençlik ve Teknoloji Buluşması' programında gençlerle bir araya geldi. Özel düzenlenen salonda, TAI’nin geliştirdiği çeşitli hava araçları ile mock-up yani birebir ölçüde modelleri sergilendi.

Yerli Hürjet'te dikkat çeken detay!İlk kez görüldü
Yerli Hürjet'te dikkat çeken detay!İlk kez görüldü
GİRİŞ 19.06.2018 14:42 GÜNCELLEME 19.06.2018 14:42

Bu modeller arasında ilk kez jet motorlu eğitim uçağı Hürjet’in de olması dikkat çekti. Koyu gri boyalı Hürjet mock-up’ının üzerine Türk bayrağı asılmıştı.

ABD İHALESİNE ORTAK GİRİLDİ 

TAI bir süredir jet motorlu eğitim uçağı Hürjet’in tasarım çizimlerini kamuoyu ile paylaşıyordu. Mock-up görüntülerinin de ortaya çıkmasıyla birlikte uçağın geçen yıl Amerikan Hava Kuvvetleri ihalesine katılan ve TAI’nin Sierra Nevada Corporation ile ortak teklif ettiği konsept uçağa benzemesi de dikkat çekti. TAI ile Türk iş insanları Eren ve Fatih Özmen çiftinin sahip olduğu Sierra Nevada Corporation ihaleye katılmış ancak kısa listeye girememişti.

Hürkuş ile başlayan eğitim uçağı konseptinde TAI gelecek yıllarda ekonomik ömürlerini tamamlayacak T-38’lerin yerine Hürjet uçağını geliştiriyor. Jet motorlu, ses hızının üzerinde uçabilecek Hürjet, ayrıca silah taşıyarak yakın hava desteği görevlerinde de kullanılabilecek.

HÜRKUŞ İMALAT HATTI
 
Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle birlikte TAI imalat hattını gezdi. İmalat hattında Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmeye başlanacak Hürkuş B’ler dikkat çekti. İlk kez Kokpit.aero tarafından fotoğrafları paylaşılan Dubai Air Show 2017’deki boyamaya sahip uçakların burunlarında üçlü rakam ile kuyrukta görev yapacakları 122’nci Filo’nun akrep arması dikkat çekti.

KAYNAK: KOKPİT.AERO
YAZDIR