Harekete geçtiler! Dünya devleri sırada bekliyor

Ulaştırma Bakanı Arslan, "İstanbul Yeni Havalimanı’nda yer almak için dev kargo şirketleri başvuruda bulunmaya başladı. UPS, DHL, FedEx gibi dünyanın önde gelen kargo şirketleri yer kiralamak için gelenler arasında" dedi.

Harekete geçtiler! Dünya devleri sırada bekliyor
Harekete geçtiler! Dünya devleri sırada bekliyor
GİRİŞ 16.06.2018 10:41 GÜNCELLEME 17.06.2018 09:35
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı’nda yer almak için dev kargo şirketlerinin başvuruda bulunmaya başladığını söyledi. Arslan, UPS, DHL, FedEx gibi dünyanın önde gelen kargo şirketlerinin yer kiralamak için başvuru yaptığını belirterek, “İstanbul Yeni Havalimanı’nın 29 Ekim’de hizmete girmesiyle kent, havacılıkta yolcu trafiğinin yanı sıra kargoculuğun da merkezi olacak” dedi. 

TAMAMLANMA % 90’I DA GEÇTİ 

 

 

Bakan Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki çalışmaların bütün hızıyla sürdüğünü ifade etti. Dünyanın dev şirketlerinin de dikkatini çeken havalimanındaki gerçekleşmenin yüzde 90’ı geçtiğini belirten Arslan, ilk etabın 29 Ekim’de hizmete açılacağını hatırlattı. Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı’nın 42 ayda tamamlanacak ilk etabında 90 milyon yolcu kapasitesi, günlük 3 bin 500 iniş-kalkış imkanı, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark bulunacağını, 73 milyar liralık ekonomik katkı ve 225 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacağını bildirdi. 

MERKEZ HALİNE GELECEK 

Arslan, hava kargo taşımacılığının her geçen gün geliştiğini ifade ederek, İstanbul Yeni Havalimanı’nın hizmete girmesiyle kentin, olcu trafiğinin yanı sıra kargo taşımacılığının da merkezi olacağını söyledi. Arslan, havalimanlarında gerçekleştirilen hava kargo taşımacılığının her geçen gün geliştiğine dikkat çekti.  

FIRSATLAR İYİ DEĞERLENDİRİLECEK 

Bakan Arslan, şunları kaydetti: "Özellikle İstanbul Yeni Havalimanı’nın dünyada önemli kargo merkezlerinden biri olma yönündeki potansiyel fırsatlarının iyi değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen toplantı ve çalıştaylar sonucu hazırlanmakta olan yeni mevzuatla kargo ve posta hizmetinin sadece bu hizmeti vermek üzere gerekli şartları sağlayan yerli ve yabancı kuruluşlarca yapılabilmesi imkanı getirilecek.” 

ÖNEMLİ BİR ADIM ATILIYOR 

SÖZ konusu hizmeti yapmak isteyen kuruluşların şirket ortaklığında çoğunluğunun Türk olma şartının aranmayacağını bildiren Bakan Arslan, “Bu değişiklikle özellikle dünya çapında hava kargo hizmetleri sunan büyük firmaların ülkemizde de faaliyet gösterebilmelerine imkan sağlanacak ve ciddi bir rekabet ortamı oluşacak. İstanbul Yeni Havalimanı’nın Türkiye ve bölge coğrafyası açısından hava kargo merkezi haline gelmesine yönelik önemli bir adım atılmak üzeredir” diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Emre 3 yıl önce Şikayet Et
  O havalimanininadi Ulu Hakan Sultan II. Abdülhamid Han Havaalanı olmalı
  Cevapla
 • Emirce 3 yıl önce Şikayet Et
  Mevzu yeniden diriliş ise.. Ertuğrul Gazi uygun bir isim
  Cevapla
 • Resülü küçük 3 yıl önce Şikayet Et
  O havaalanına Fatih Sultan Mehmet veya Eyüp Sultan ismi yakışır.
  Cevapla