Zeybekci: Büyüme rakamları ile cevap verdik!

Türkiye ekonomisinin 2018'in ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyümesinin ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Maliye Bakanı Naci Ağbal ilk yorumlarını yaptı. Zeybekçi büyüme rakamı ile kredi derecelendirme kuruluşlarına cevap verildiğine dikkat çekerken Ağbal ise çarkların hızla dönmeye devam ettiğine vurgu yaptı.

Zeybekci: Büyüme rakamları ile cevap verdik!
Zeybekci: Büyüme rakamları ile cevap verdik!
GİRİŞ 11.06.2018 10:39 GÜNCELLEME 11.06.2018 12:35
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ürkiye ekonomisi 2018 yılının ilk çeyreğinde de yüzde 7 büyüme beklentilerine karşın yüzde 7.4 büyüyerek kriz tellallarına en güzel cevabı verdi.

Verilerin açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sosyal medya hesabı üzerinden Saldırılara rağmen büyümeye devam' mesajını vermesinin ardından ekonomi yönetiminden de büyüme verisine ilişkin ilk yorumlar peş peşe geldi.

'KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARINA CEVABI VERDİK'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, sosyal medya hesabı üzerinden, güçlü büyüme verisiyle büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize eden uluslararası kuruluşlara cevap verdiklerini dile getirdi.

Bakan Zeybekci, "TCMB tarafından alınan sıkılaştırıcı önlemlerin etkilerinin, yatırım teşvik istatistiklerinde 2018 yılı ilk 5 ayında değer bazında görülen yüzde 49 artış ve ihracatın güçlü desteğiyle sınırlı kalmasını bekliyorum. Türkiye OVP'sinde 2018 yılı için öngörülen yüzde 5,5'lik büyüme oranını yakalayabilecek hatta daha da üstüne çıkabilecek potansiyele ve kararlığa sahiptir" dedi.

ÇARKLAR HIZLA DÖNÜYOR

Bakan Zeybekçi'nin ardından bir yorum da Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan geldi. Ağbal büyüme rakamları ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

"Türkiye ekonomisi 2018 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,4 oranında büyümüştür. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilerle GSYH büyümesi bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,0 oranında gerçekleşmiştir.

Geçtiğimiz yıl küresel çapta gerçekleşen senkronize büyüme ve uyguladığımız destekleyici makroekonomik politika adımlarıyla birlikte küresel çapta öne çıkan güçlü bir büyüme performansı ortaya koyan Türkiye ekonomisi, geçtiğimiz yıl yakaladığı ivmelenmeyi sürdürerek 2018 yılına da hızlı bir giriş yapmıştır.

Ekonominin sürükleyicisi olan iç talep ilk çeyrekte güçlü seyrini sürdürmüş ve özel tüketim harcamaları yüzde 11 artmıştır. Kamu harcamaları ise yüzde 3,4 artarak ekonomik büyümeye sınırlı ancak pozitif katkı vermeye devam etmiştir.

Yatırım, istihdam ve ihracata yönelik verdiğimiz desteklerle birlikte üretim ve yatırım tarafında çarklar hızla dönmeye devam etmektedir. 2017 yılında yüzde 7,3 ile güçlü bir büyüme performansı ortaya koyan yatırım harcamaları yılın ilk çeyreğinde de yüzde 9,7 artmıştır. Özellikle makine-teçhizat yatırımlarında geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren görülen güçlü artış ekonomimizin üretken yapısı için çok olumlu bir gelişmedir."

EN GÜÇLÜ PERFORMANS GÖSTEREN ÜLKE OLDUK

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise yaptığı yazılı açıklamada "TÜİK tarafından bugün açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi 2018 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 7,4 oranında büyüme kaydetti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH büyümesi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 oranında gerçekleşti. Bu gerçekleşme ile 2018 yılı ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisi OECD, Avrupa Birliği ve G20 ülkeleri arasında en güçlü büyüme performansı gösteren ülkelerin başında yer aldı" ifadelerini kullandı.

"2018 yılı ilk çeyreğinde büyüme iç talep kaynaklı gerçekleşmiştir" bilgisini paylaşan Şimşek, "Makine teçhizat yatırımlarının aynı dönemde reel olarak yüzde 7 artması önümüzdeki dönem büyümesi için cesaret vericidir" şeklinde konuştu.

"Kapsayıcı niteliği sürüyor"

Şimşek, "Büyümemizin kapsayıcı niteliği devam etmektedir" dediği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"İstihdamı desteklemeye yönelik politikalarımızla son on yılda 8,8 milyon, son bir yılda ise 1,2 milyon vatandaşımızı iş sahibi yaptık. İstihdamın bu güçlü seyri büyümemizi destekleyecektir.

Aynı zamanda çalışanların katma değer içindeki payı birinci çeyrek itibarıyla yüzde 37,8’e yükselmiştir. Bu durum, büyüme ile gelen refah artışının daha adil dağıldığını da göstermektedir.

"Seçim sonrası belirsizlik azalacak"

Yurtiçi ve yurtdışı finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkisiyle ekonomide dengelenme sürecinin başladığını görüyoruz. 2018 yıl bütününde büyümenin OVP ile uyumlu gerçekleşmesini bekliyoruz. Seçimleri takiben belirsizlikler azalacaktır. Bu dönemde yapısal reformlarımıza hız vererek büyümeyi yüksek patikalarda sürdürülebilir kılacağız."

YORUMLAR 1
  • pol 4 yıl önce Şikayet Et
    Elhamdulillah!!!!
    Cevapla