Yüz binlerce kişiye müjde! Maaşlar devletten

İşveren eleman alımına hız verdi. İstihdam teşviklerinden yararlanmak için 250 bin firma başvurdu 8 teşvik ile işe girenlere ve meslek öğrenenlere ücret, sigorta, kreş desteği gibi imkanlar sağlanıyor

Yüz binlerce kişiye müjde! Maaşlar devletten
Yüz binlerce kişiye müjde! Maaşlar devletten
GİRİŞ 11.06.2018 05:43 GÜNCELLEME 11.06.2018 08:20
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Hükümetin bu yıl yaşama geçirdiği istihdam teşvikleri büyük bir heyecan yarattı. Maaş, sigorta primi vergi başta olmak üzere çok sayıda teşvikten yararlanmak isteyen 250 binin üzerinde firmadan başvuru geldi. İŞKUR'a yapılan başvurularda en büyük ilginin 'bir senden bir benden' teşviğinde olduğu görüldü. Bakanlık, hazırladığı broşürde de ilave istihdam teşviklerini tanıttı:

İşbaşı eğitim programa katılanların 3 ay boyunca günlük 61.65 lira (aylık bin 603 lira) ücreti, Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve iş kazası, meslek hastalığı primleri devlet tarafından karşılanacak. Bilişim, imalat sektörlerinde işbaşı eğitim programları 3 aydan 6 aya çıktı.

Siber güvenlik, yenilenebilir enerji, bulut bilişim ve kodlama gibi geleceğin mesleklerinde düzenlenecek eğitim programları 9 ay sürecek. Aylık bin 950 lira ücreti, GSS, meslek hastalığı, iş kazası primleri devlet tarafından karşılanacak.

İlave olarak istihdam edilecek kişilerin, SGK primleri ve vergilerini 1 yıl devlet ödeyecek. Bu yıl için aylık teşvik tutarı 883 lira olacak.

İmalat sanayi ve bilişim sektöründe işverenlerin ilave istihdam edileceği kişilerin primleri ve vergileri 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. Sigortalıya 5 bin 412 liraya kadar ödenecek ücretler için bu yıl aylık teşvik tutarı en fazla 2 bin 151 lira olacak.

1-3 çalışanı olan, ustalık belgesine sahip imalat sanayi işverenlerin ilave olarak istihdam edeceği 18-25 yaş arasındaki gençlerin ücret, prim ve vergileri (2 bin 486 lira) 1 yıl boyunca 1 ay işveren tarafından, 1 ay devlet tarafından ödenecek.

İmalat sanayi sektöründeki işbaşı eğitim programına katılan, 2-5 arası çocuğu olan kadınlara, program süresince 400 lira kreş, bakım desteği ödenecek. Programa katılan kadınların 6 ay boyunca günlük 61.65 lira (bin 603 lira) ücreti, primleri devlet tarafından karşılanacak.

Mesleki eğitim kurslarına katılanların günlük 61.65 lira ücretini, GSS, iş kazası ve meslek hastalığı primlerini devlet ödeyecek. Teorik ve pratik eğitim 8 aya kadar sürebilecek.

Bu yılın ilk 9 ayında işverene asgari ücret desteği aylık 100 lira olarak verilecek..

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Belediye 1 yıl önce Şikayet Et
  Beldiyeye kadro yok mu. Biz yine şirket çalışanı olduk .
  Cevapla
 • mühendis 1 yıl önce Şikayet Et
  1600 TL harca harca bitmez,başka ücret yok çünkü...
  Cevapla
 • bülent 1 yıl önce Şikayet Et
  devlet görevini yapıyor, herkes görevini yapsın
  Cevapla
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  işverenleri iyi tanırım,İzmir de bir oto keçe fabrikasında çalıştığım zaman,işyeri 3-4 kez eşten hanımın üstüne,anadan oğulun üstüne isim değiştirip,kapatıp kapatıp yeniden açmışlardı fabrikayı,adamlar fabrikanın altına depo yapmış,saati söküp kaçak suyla depoyu dolduruyor,sonra saati takıyorlardı,işveren oğluna en lüküs yerde düğün yapıp,dublex daire döşetirken ,bize işler kesat diye zam vermiyor,maaşımızı gününde ödemiyordu. devlet yanlış yapıyor bence,işverene güven olmaz,kandırırlar devleti.
  Cevapla
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  sen üçkağıtçının birine çalıştın diye bütün işverenleri aynı kefeye koyman haksızlık. ahlaksız insanlar her devirde ve her yerde az yada çok olur. İşçilerin içinde bile
  Cevapla
 • Abou 1 yıl önce Şikayet Et
  Şikayet etmedin mi vatandaş ?
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Uygulama güzel fakat işveren hep böyle olunca sömürüyor arkadaş . Bununlara verilen para ile yerine bir fabrika yada istihdam gibi farklı bir yerde değerlendirilebilir. Çünkü işveren hep sömürmenin peşinde yani...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle