23 bin kişiye iş fırsatı! Alımlar başladı

Sağlık sektöründeki personel ihtiyacını karşılamak için alımlar başladı.En yüksek istihdamı 18 bin personel ile Sağlık Bakanlığı'nın gerçekleştireceği alımlarda, toplam 23 bin eleman alımı gerçekleşecek.

 23 bin kişiye iş fırsatı! Alımlar başladı
23 bin kişiye iş fırsatı! Alımlar başladı
GİRİŞ 10.06.2018 16:34 GÜNCELLEME 10.06.2018 16:34
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Sağlık alanında personel alımı başladı, en yüksek alımı da Sağlık Bakanlığı yapacak. Bakanlık, ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde toplam 18 bin sözleşmeli sağlık personeli alacak. Başvurular ise yarın doluyor. 

Sene başında Sağlık Bakanlığı, 2018 yılı için 55 bin sağlık personeli istihdam edileceğini açıklamıştı. Bugüne kadar da Bakanlık, bin 320’si ortaöğretim mezunlarından, 827’si ön lisans mezunlarından ve 6 bin 853’ü lisans mezunlarından olmak üzere toplam 9 bin sözleşmeli sağlık personeli alımı yaptı. 

 

 

Sağlıkta istihdam ihtiyacını karşılamak için son yıllarda kamu ciddi personel alımı yapıyor. 2017’de, 16 bin 500’ü sağlık personeli, 13 bini doktor, 17 bini şirket personeli olmak üzere toplam 46 bin 500 sağlık personeli için kadro oluşturuldu. En fazla kadro da 8 bin 500 kişiyle, hemşire ve ebe için oluşturuldu. Sene içinde de 10 bin sağlık işçisinin dışında 36 bin sağlık personeli istihdam edildi. İstihdam açığının çoğunluğu da sağlık meslek liseleri ve üniversitelerin sağlık bölümü mezunlarından karşılandı.

8 BİN HEMŞİRE ALINACAK

Şimdi ise Sağlık Bakanlığı 18 bin yeni sağlık personeli istihdam edeceğini duyurdu. Alınacak personelin 8 bini hemşire, 2 bini ebeden oluşacak. Bin kişi de ilk ve acil yardım teknisyeni olarak alınacak. Bakanlık, 800 de tıbbi sekreter alımı yapacak. 

Adaylar, tercihlerini, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden kimlik numarası ve şifresi ile yapabilecek. Adaylarda aranan şartlar ise devlet memurluğu için gerekli şartlardan oluşuyor. Ayrıca odyolog, perfüzyonist, dil ve konuşma terapisti ile sağlık fizikçisi pozisyonlarını tercih etmek isteyen ve ilgili alanlarda lisansüstü öğrenim görmüş adayların Devlet Personel Başkanlığı’na müracaat etmesi gerekiyor. Bunların dışındaki adayların ise Devlet Personel Başkanlığına başvuru yapmasına gerek yok.

Sağlık Bakanlığı’nın dışında Adli Tıp Kurumu da çoğunluk sağlık alanında çalışmak üzere 200 sözleşmeli personel alacak. Son başvuru tarihi ise 22 Haziran. Adayların, ortaöğretim kurumlarının acil tıp alanı ve dalları ya da acil sağlık hizmetleri alanı, acil tıp teknisyenliği ve tıbbi dokümantasyon, sekreterlik ön lisans programlarından mezun olması gerekiyor.

Sağlık alanında sadece kamu değil, özel sektör de bu dönem personel alımı yapıyor. Sağlık memurundan radyoloji teknisyenine, hasta bakım teknisyeninden acil tıp teknisyenine birçok alanda sağlık kuruluşları 5 binin üzerinde elaman arıyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI HANGİ BRANŞLARDA KAÇ KİŞİ ALACAK

Biyolog 79, Çocuk Gelişimcisi 59, Dil ve Konuşma Terapisti 24, Diyetisyen 205, Ebe 2.000, Fizyoterapist 208, Hemşire 8.188, İş ve Uğraşı Terapisti (Ergoterapist) 20, Odyolog 41, Perfüzyonist 25, Psikolog 211, Sağlık Fizikçisi 22, Anestezi Teknisyeni 151, Çevre Sağlığı Teknisyeni 50, Diş Protez Teknisyeni 32, İlk ve Acil Yardım Teknisyeni 319, Laboratuvar Teknisyeni 148, Ortopedi Teknisyeni 25, Röntgen Teknisyeni 211, Tıbbi Sekreter 241, Adli Tıp Teknikeri 9, Ağız Diş Sağlığı Teknikeri 330, Ameliyat Teknikeri 172, Anestezi Teknikeri 569, Çevre Sağlığı Teknikeri 105, Diş Protez Teknikeri 90, Diyaliz Teknikeri 232, Eczane Teknikeri 123, Elektronörofizyoloji Teknikeri 49, Evde Bakım Teknikeri 104, Fizik Tedavi Teknikeri 208, İlk ve Acil Yardım Teknikeri 1.006, İş ve Uğraşı Terapisi 19, Laboratuvar Teknikeri 577, Odyometri Teknikeri 157, Ortopedi Teknikeri 136, Patolojik Anatomi Teknikeri 56, Radyoterapi Teknikeri 46, Röntgen Teknikeri 761, Tıbbi Sekreter 818, Sosyal Çalışmacı 174.

KAYNAK: HÜRRİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
eleman bölümler
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Batman 72 2 yıl önce Şikayet Et
  5.5 kpps girmiş ancak tüm üniversiteli işsizlere tüm endüstri meslek lise bölümlerini bitirip işsizlere kendi mesleğinde çalışmayıp mecburiyetten başka mesleklerde yoksulluk sınırı altında çalıştiŕilanlara ve insanlara bunu bulduğunuza şükredin bunu bulamayanda var deyip şükrettirilenlerede aynı hassasiyeti bekleriz diğer alanlarada istihdam diğer bölümlerede istihdam gençliğim hayatım hayallerim ve yaşım gittikten sonra istihdam olsa ne yazar gec gelen istihdam ücgen piramidi için yapılan çalışmalar bu uğurda heba edilen nesiller yazik
  Cevapla
 • Mazi 2 yıl önce Şikayet Et
  Her tür uyduruk pozisyona adam alıyorlar da nedense Eczacı almıyorlar. Madem Devletin eczacıya ihtiyacı yok, yüksek puanla alıp 5 sene dünyanın bilgisini neden öğretiyorsunuz???
  Cevapla
 • Veli 2 yıl önce Şikayet Et
  Özel sektörde hizmet edin diye her bölüm devlette çalışsın diye mezun vermiyor yüksek puanla alması de tercih edenlerin çok olmasıyla ilgili kimse puan belirlemiyor siz yazıyorsunuz puan yüksek oluyor
  Cevapla
 • sazan 2 yıl önce Şikayet Et
  eczacilik ozel sektor isi degilmi? hem ister turkiyede olsun ister baska yerde olsun.. eczacilik fakultesinde okuyan genel egitim sartlari dunyanin herhangi bir ulkesindede aynisidir , turkiyede olan bir ayricalik ta degildir bilginize!
  Cevapla
 • murtaza 2 yıl önce Şikayet Et
  Evet doktor eksikliğimiz çok randevu alamıyoruz.
  Cevapla
 • gerçekci olalım 2 yıl önce Şikayet Et
  atamalar tercihe göre mi puana göre acaba !!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle