Dünya Kupası Rusya'da ama kazanan Türkiye olacak

Dünya Kupası sürecince evini kiraya veren Ruslar, kazandıkları parayla Türkiye’de tatil yapacak. Bazı Avrupalı turistler de Rusya’ya İstanbul üzerinden gidecek.

Dünya Kupası Rusya'da ama kazanan Türkiye olacak
Dünya Kupası Rusya'da ama kazanan Türkiye olacak
GİRİŞ 08.06.2018 09:59 GÜNCELLEME 08.06.2018 09:59
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

14 Haziran-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında Rusya'da düzenlenecek olan 21. FIFA Dünya Kupası, Rus ekonomisinin yanı sıra Türkiye'ye de kazandıracak. 11 farklı şehir ve 12 statta 32 takımın yarışacağı etkinlik boyunca Rusya futbol meraklılarına ev sahipliği yaparken, Türkiye de futbolu sevmeyen ve kalabalıktan kaçan Rus turistleri ağırlayacak.

GÜNLÜK 1.000 DOLARA EV

Dünya Kupası için 1.5 milyon ekstra turist bekleyen Rusya'da oteller dolunca evini günlük kiraya veren Ruslar, bu süreçte tatilini Türkiye'de yapacak. Ayrıca, Dünya Kupası'na katılacak ülkelerde oluşan yoğun talep tur ve uçak fiyatlarını yükseltince, bazı Avrupalı turistler de önce İstanbul'da tatil yapıp buradan da Rusya'ya gidecek. Rusya'nın en büyük tur operatörlerinden biri olan Anex Tour'un Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, Rusya'da otellerin dolduğunu söyledi. Koçkar, "Ruslar stada yakın yerlerde evlerini günlük 600 ila 1.000 dolar arasında kiraya veriyor. Maç dönemindeki kalabalık ve trafikten kaçmak isteyenler ise bu parayla Türkiye'ye tatile gelmeye hazırlanıyor" dedi. Rusya'nın bu dönemde 1.5 milyon turist ve 3 milyar dolar gelir elde etmeye hazırlandığını anlatan Koçkar, "Rus ekonomisi canlandıkça bu turizme pozitif yansır. Ruslar tatil yapmayı seviyorlar ve tatil dediklerinde akıllarına gelen ilk ülke Türkiye" diye konuştu. Pronto Tour'un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran da, yaklaşık 3 bin Avrupalı taraftarın Dünya Kupası'nı izlemeye Türkiye üzerinden gideceğini söyledi.

ÖNCE İSTANBUL SONRA RUSYA

Onaran, "Rusya'ya talep artınca bu durum uçak bilet fiyatlarını da yükseltti. Aynı zamanda o ülkelerde maçlara bilet bulmayı da zorlaştırıyor. Bazı Avrupalılar bunu Türkiye üzerinden giderek çözmeyi planlıyor. Böylece oradan alacağı tur fiyatına hem İstanbul'da 2-3 gün tatil yapıyor hem de daha kolay bilet buluyor" ifadelerini kullandı.

BODRUM FİLİPİNLER VE MALDİVLER'LE YARIŞIYOR

Dünyanın turizm merkezleri olan Filipinler ve Maldivlerle yarışan Bodrum, dünyanın suyu en temiz deniz sıralamasında dünya 3'üncüsü oldu. Listede 1'inci sırayı Filipinler, 2'inci sırayı ise Maldivler aldı. Araştırma sonucunda yayınlanan listede Bodrum ile ilgili verilen bilgide, "Muğla'nın Bodrum ilçesi, mavinin 50 tonunu barındıran müthiş tabiatıyla sadece Türk turizminin değil, dünya çapında da turizmin en çok tercih edilen noktalarından biridir" ifadeleri kullanıldı. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum'u 1'inci sıraya taşıyacaklarını söyledi.

KURUMSAL ŞİRKETLER YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

Dünya Kupası'nı izlemek için Türkiye'den de yoğun talep aldıklarını anlatan Onaran, Rusya paket satışlarının geçen yılın aynı dönemine oranla iki katına çıktığını vurguladı. Ali Onaran, "Özellikle şirketlerin büyük ilgisi var. Kurumsal firmalar için tur düzenlediğimiz Pronto Mice'ta bunu çok net görüyoruz" dedi.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
    Varasayım bu
    Cevapla