Bunu yapan sağlık ve teşvikten yararlanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2 Haziran'da başlayıp 31 Temmuz'da sona erecek yapılandırmadan faydalananların istihdam teşviklerinden ve sağlık hizmetinden yararlanmaya devam edeceklerini bildirdi.

Bunu yapan sağlık ve teşvikten yararlanacak
Bunu yapan sağlık ve teşvikten yararlanacak
GİRİŞ 06.06.2018 17:22 GÜNCELLEME 06.06.2018 17:27

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından yürürlüğe girdiğini hatırlattı. 2 Haziran 2018 tarihi itibariyle hem elektronik ortamda, hem Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkez müdürlüklerinde, hem de posta yoluyla yapılandırma başvuruların alınmaya başlandığını vurgulayan Bakan Sarıeroğlu, şu ana kadar 42 bin 164 başvuru yapıldığını kaydetti.

Bakan Sarıeroğlu, yapılandırma için herhangi bir teminat istenmeyeceğini, yapılandırma kapsamında yapılacak ödemeler tutarında, tatbik edilen hacizlerin kaldırılacağına dikkat çekti.

 

 

Yapılandırmadan yararlananların borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacağını, bu yapılandırmaya başvurup ilk taksiti ödeyen işverenlerin "borcu yoktur" yazısı alabileceğini, bu sayede kamu ihalelerine girebileceğini, nefes kredisi başvurusunda bulunabileceğini, en önemlisinin de istihdam teşviklerinden yararlanmaya başlayacağını ifade eden Bakan Sarıeroğlu, "Bağ-Kur sigortalılarımız da Ziraat Bankası ile yaptığımız kredi anlaşmasıyla yapılandırma kapsamında, borcunu peşin ödeyerek veya dondurulan hizmet sürelerini ihya ederek emekli olabilecek. Yapılandırma Kanunu ile prim borcu bulunan, işverenlerimiz, esnafımız, çiftçimiz, primini kendi ödeyen sigortalılarımız ve genel sağlık sigortalılarımız için büyük bir ödeme kolaylığı getiriyoruz. Özellikle peşin ödemelerde çok büyük bir avantaj sağlıyoruz. Yapılandırma 2018 Mart ayı ve öncesi dönemlere ait sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak prim borçlarını kapsıyor" dedi.

Yapılandırmada son müracaat tarihi 31 Temmuz 2018

Yapılandırmada, son müracaat tarihinin 31 Temmuz 2018, ilk taksit ve peşin ödeme süresinin 31 Ağustos 2018 olduğunu belirten Bakan Sarıeroğlu, ödemelerin iki ayda bir taksitler halinde 6-9-12 veya 18 taksit tercihiyle yapılabileceğini, il özel idareleri ve spor kulüplerine azami 36 taksit, belediyeler ve bunlara bağlı kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlara ise 144 aya kadar taksit imkanı verildiğini, kapsama giren borçların faizlerinin silineceğini, bunun yerine Yİ-ÜFE ile güncelleme yapılacağını kaydetti.

Güncellenen borçların peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ının silineceğini ve  böyle bir uygulamanın daha önce gerçekleştirilmediğini vurgulayan Bakan Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

"İkinci taksit ödeme süresi içerisinde borcun tamamının ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’si silinecek. 31 Mart 2018 tarihinden önceye ait idari para cezalarının 31 Ağustos 2108 tarihine kadar ödenmesi halinde, idari para cezasının yüzde 50’si silinecek. 10 TL'ye kadar eksik ödemeler yapılandırma ihlal nedeni sayılmayacak. İlk 2 taksitin süresinde ödenmemesi yapılandırma ihlal nedeni sayılacak. Borçluların yapılandırma taksitleri ile cari dönem prim borçlarını çok zor durum olmaksızın bir takvim yılında ikiden fazla aksatmamaları gerekiyor. Önceki yapılandırma kanunlarına göre yapılandırması devam edenler, kalan borçlarını peşin ödenmesi halinde taksit tutarına isabet eden Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ı, ikinci taksit ödeme süresinde ödenmesi halinde ise kalan taksitlere uygulanan Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’si silinecektir. Yapılandırmadan yararlanmak için borçluların dava açmamaları, açılan davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları gerekmekte. Bakanlar Kurulu yapılandırmaya başvuru ve ilk taksit ödeme süresini 1 ay uzatma yetkisine sahiptir."

Ayrıca Bağ-Kur’lu sigortalıların hizmet sürelerini dondurarak veya yapılandırmanın ilk taksitini ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabileceklerini belirten Bakan Sarıeroğlu, genel sağlık sigortalılarına da yine yapılandırma kapsamında borçlarını faizsiz olarak 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeme imkanı verildiğini, bu tarihe kadar da borcuna bakılmadan tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini vurguladı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ