İstanbul'daki taksilerin rengi değişiyor

İstanbul'daki taksilerin rengine yönelik yeni bir adıma atıldı. UKOME'nin aldığı yeni karara göre, 31 Mayıs 2018'den itibaren herhangi bir sebepten dolayı araç veya sahip değişikliği durumunda yenilenecek araçların renkleri turkuaz ve siyah renkte olacak.

İstanbul'daki taksilerin rengi değişiyor
İstanbul'daki taksilerin rengi değişiyor
GİRİŞ 02.06.2018 13:12 GÜNCELLEME 02.06.2018 13:13
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Yönetim Kurulu Üyesi Halit Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, korsan taşımacılığın önüne geçmek için önemli adımlar attığını bildirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin taksicilikte kalitenin artması için önemli bir hamle yaptığını belirten Yılmaz, taksiler için hizmette kalitenin yükseltilmesini teklif ettiklerini, alınan kararın da "taksici esnafının yeniden dirilişi ve üzerindeki durgunluğu atması" anlamına geldiğini vurguladı.

 

 

SİYAH YA DA TURKUAZ OLACAK

Yılmaz, "UKOME'nin aldığı yeni karara göre, 31 Mayıs 2018 tarihinden itibaren herhangi bir sebepten dolayı araç değişikliği veya sahip değişikliği durumunda asgari D segmenti şartı getirilmiştir. Yani, yenilenecek araçların renkleri turkuaz ve siyah renkte olacak." ifadelerini kullandı.

ÖTV'SİZ YENİLEME İMKANI

Ticari araçların ÖTV'siz yenilemesine imkan sağlayan usul ve esasların 2016'da Resmi Gazete'de yayımlandığını ve ÖTV'siz yenilemenin 30 Haziran 2019'a kadar geçerli olacağını hatırlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"İstanbul'da ticari taksi sayısı 18 bin adettir. Bugüne kadar ticari taksilerin 9 bini ÖTV'siz yenileme uygulamasından yararlandı. UKOME'de alınan karara göre, ÖTV'den yararlanmak isteyen araçların artık D veya E segmenti araç alması gerekiyor. Yine İstanbul'da 5 yaş sınırı olduğu hesaplanırsa 2022 yılında tüm taksilerimiz yüksel model konumuna gelmiş olacaktır. Bu yeni düzenlemeler ile taksici esnafımızın, İstanbul halkına yakışır kaliteli ve güvenli hizmet vereceği bir gerçektir."

TUDES İLE ŞOFÖRLERE SIKI DENETİM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni bir düzenleme ile kaliteyi yükseltmek adına araçlarla birlikte şoförler için "TUDES" adı altında yeni bir sistem oluşturduğunu bildiren Yılmaz, "Yeni düzenleme ile şoför esnafı iğneden ipliğe denetlenerek, kötü niyetli şoförler sistemin dışında bırakılarak hizmette kalite gelecektir. Artık taksicilikte çok farklı bir sistem olacağını söyleyebilirim. Avrupa'da dahi olmayan yeni nesil bir taksicilik geldiğini sevinçle söylemek istiyorum." ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • gurbetci 1 yıl önce Şikayet Et
  calisma 8 saati gecmesin
  Cevapla
 • ersin 1 yıl önce Şikayet Et
  taksı ayrı uber ayrı olmalı ube rlüks taşıma yapıp belediyece plakalandırılmalı karşılığınd aücret alınmalıydı tamamıyle işi bu iş bilmez taksicilere bırakıldı bu seber uberciler binek otomobille taşıma yaparlar ama yınede halk uber i seçer erdoğan tepki alacak taraf olmakla
  Cevapla
 • Hızır Bey 1 yıl önce Şikayet Et
  Maganda taksiciye hayır...
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  icindeki adamlari degistirin rengi ile uğraşacağiniza..sabikali, kaba saba adamlari degistirin.
  Cevapla
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  taksinin rengi sarı olsa ne olur,turkuaz olsa ne olur,boş iş. siz bundan önce taksi şöförlerine bir çeki düzen verin,daha 1-2 gün önce haberde bir taksicilerin ,müşteri alan başka taksicilere saldırdığı haberini okuduk,ve buna benzer bir sürü haber.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle