Türkiye için bir ilk! Çanakkale Boğazı'ndan geçti

Çanakkale Boğazı'ndan geçen, Türkiye'nin ilk sondaj gemisi 'Fatih', sondaj faaliyetlerine katılmak için Akdeniz'e doğru yol aldı.

GİRİŞ 01.06.2018 16:13 GÜNCELLEME 01.06.2018 16:13
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Norveç'in güney kıyısında bulunan Hoylandsbygda Limanı'ndan 6 ay önce yola çıkan Güney Kore yapımı 229 metre uzunluğunda, 51 bin 283 grostonluk, 12 bin fit deniz ve maksimum 40 bin fit sondaj derinliği özelliklerine sahip 'Deepsea Metro-2' isimli sondaj gemisi, 6 ay önce İzmir Körfezi'ne ulaştı. 6 ay süren hazırlıkların ardından geminin ismi 'Fatih' olarak değiştirildikten sonra dün törenle Kocaeli'nin Dilovası ilçesindeki Beldeport Limanı'ndaki hazırlıklarının ardından Akdeniz'e gitmek üzere uğurlandı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Akdeniz'de sondaj yapmak için kullanacağı gemi saat 12.45'te Marmara Denizi yönünden Çanakkale Boğazı'na giriş yaptı.

 

'Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi' unvanına sahip 'Fatih' isimli gemi saat 14.30'da Boğaz'ın manevra yapılması en güç noktası olan Nara Burnu'nu döndükten sonra saat 14.50'de Çanakkale önlerine ulaştı. Kilitbahir köyündeki 'Dur Yolcu' yazısı ile Kilitbahir Kalesi önünden geçen sondaj gemisi 'Fatih' Ege Denizi'ne doğru seyrine devam etti. 'Fatih'in Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine katılmak için Antalya'ya gittiği öğrenildi. Boğaz'dan geçişi sırasında gemiye Sahil Güvenlik botu eşlik etti.

YORUMLAR 13
 • Yeter 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah hayırlara vesile kılsın ve kolay liklar versin
  Cevapla
 • Salih 4 yıl önce Şikayet Et
  Nasibi bol olsun İnşallah.
  Cevapla
 • Sercan 4 yıl önce Şikayet Et
  Hey yavrum güzelliğe bakın.
  Cevapla
 • türkiyem 4 yıl önce Şikayet Et
  allah yolunuzu açık etsin inşallah bu çabalar boşa çıkmaz haydi bismillah
  Cevapla
 • malatya44 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah yolunuzu açık etsin müjdeli haberlerinizi bekliyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle