Açıklama yetti! 2 günde 100 bin lira zamlandı

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde taksiciler lehine düzenleme yapılması, UBER-taksi mevzusunu yine gündemin ilk sıralarına yerleştirdi. UBER’e karşı atılan bu ciddi adımın ardından taksi plaka piyasası hareketlendi, plaka fiyatları 2 günde 100 bin TL arttı.

GİRİŞ 01.06.2018 08:41 GÜNCELLEME 01.06.2018 10:03
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Taksi-UBER mevzusunda yine hareketli günler yaşanıyor. Salı günü Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde değişikliğe gidilmesi ve taksicilerin lehinde bir adım atılmasıyla bu konu yine gündemimizde ilk sıraya oturdu. Salı günü nasıl bir karar alınmıştı, kısaca hatırlatmak gerekirse...

Şimdiye kadar yasadışı taşımacılık yapan UBER’e karşı trafik denetimlerinde şoförlere ve müşterilere Kabahatler Kanunu çerçevesinde ceza yazılıyordu.

Yönetmelikte değişikliğe gidilmesiyle birlikte bu cezai yaptırımlara UBER’e D2 Turizm Taşıma Belgesi’ni kiralayan turizm acenteleri de dahil edildi. Yani artık denetimlerde bu D2 belgesi sahibi olan acentelere ilk tespitte 50 uyarı cezası verilecek.

D2 belgesi 1 yılda 2 kez korsan taşımacılıkta kullanılırsa acentenin belgesi 2 yıl süresince iptal edilecek. Bu, elbette illegal çalışan, vergi vermeyen UBER’e karşı atılmış ciddi bir adım. Fakat denetimle birlikte desteklenmezse istenen sonucu vermeyeceği de aşikâr.

 

 

İşte tüm bu gelişmeler, son iki günde taksi piyasasını da dalgalandırdı. Malumunuz, iki ay önce bu kriz patlak verdiğinde o dönem 1 milyon 600 bin TL olan taksi plaka fiyatları hızla düşmüş, 1 milyon 400 bin TL’ye kadar gerilemişti. İki aylık süre zarfında plaka fiyatlarında 100 bin TL daha artış görülmüştü.

Şimdi, salı günü Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle beraber plaka fiyatları yine arttı. Taksi plakası alım satımının yapıldığı Otocenter’da plaka fiyatları 2 günde 100 bin TL artış gösterdi ve yeniden 1 milyon 600 bin TL’ye çıktı. Ne var ki Otocenter’da halihazırda plaka alış ve satışının yapılmadığını, plaka sahiplerinin de alıcının da beklemekten yana olduğunu belirtmekte yarar var.

UBER’E BİR ŞOK DA İBB’DEN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi, dün toplanarak turizm belgesi ile korsan taşımacılığa karşı bir dizi karar aldı. İBB Başkanı Mevlüt Uysal, “Turizm belgesi alan kişi veya firma, İstanbul’a gelen ve kendi müşterisi olan turistleri bir yerden bir yere götürebilir veya İstanbul’da gezdirebilir. Verdiğimiz belgenin amacının dışında kullanılmasını istemiyoruz. Taksicilere de önerimiz, vatandaşa UBER’i aratmayacak bir sistem üzerine kendilerini yenilemeleridir. İTAKSİ tarzı uygulama ile vatandaşa daha iyi bir hizmet verirlerse İBB olarak taksicilerimizin yanında durmaya hazırız” dedi.

KAYNAK: HABERTÜRK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 43
 • Halktan Birisi 2 yıl önce Şikayet Et
  Madem demokrasi diyorsunuz bırakında buna halk karar versin. Taksiye ya da ubere binmek tercih meselesi. Halk taksilere elbette yamyam ve kazık attığı için binmiyor. Ayrıca UBER'deki kaliteyi ve profesyonelliği göz ardı ediyor. Çok büyük rantlar dönüyor çok...
  Cevapla
 • gökhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Plaka sayısı artmalı, devlet satmalı. Fiyatına 250 bin TL olmalıki rekabet olsun. Plaka simsarları kalkmalı.
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  ben burada perde arkasında yapılan bir pazarlık vede büyük bir rant görüyorum taksiciler tek tabanca olmak istiyor piyasada istedikleri gibi at koştursunlar milleti rahatça söğüşlesinler diye rekabet işlerine gelmiyor çünkü rekabet edemiyeceklerini bliyorlar karadüzen devam etsin istiyorlar neyazıkki belediye ve hükümet bunlara çanak tutuyor
  Cevapla
 • Metin toker 2 yıl önce Şikayet Et
  Önemli olan plaka sahiplerinin daha fazla para kazanması mı ? yoksa vatandaşın daha iyi hizmet alması mı ? Hükumet ve belediye buna karar vermeli
  Cevapla
 • iso 2 yıl önce Şikayet Et
  şimdi taksiciler devlet arkamızda deyip iyice azacaklar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle