IMF'den 'korumacılık ve yüksek borç' uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda, küresel ekonomik büyümeye yönelik riskleri değerlendirdi.

IMF'den 'korumacılık ve yüksek borç' uyarısı
IMF'den 'korumacılık ve yüksek borç' uyarısı
GİRİŞ 24.05.2018 13:01 GÜNCELLEME 24.05.2018 13:01

Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, yeni gümrük vergilerinin sunulmasının uluslararası ticaret için bir numaralı tehdidi oluşturduğunu belirterek, "Yüksek borçlanma nedeniyle oluşan bütçe riskleri de önemli bir tehdit. Gelişmiş ülkelerdeki borç düzeyi İkinci Dünya Savaşı sonrasından bile daha yüksek seviyede." dedi. 

Korumacılığın, uluslararası ticarette giderek arttığına işaret eden  Lagarde, "Yeni gümrük vergilerinin sunulması... Bu yaklaşım uluslararası ticaret  için bir numaralı tehdidi oluşturuyor." dedi.
 
İkinci en büyük tehdidin ise bütçe riskleri olduğunu vurgulayan  Lagarde, "Dünyada borçlanmanın toplam GSYH'ye oranı yüzde 225, yani 164 trilyon  dolar seviyesinde. Bu daha önce görüşmemiş bir seviye. Gelişmiş ülkelerdeki borç  düzeyi İkinci Dünya Savaşı sonrasından bile daha yüksek düzeyde." ifadelerini  kullandı.
 
Mali piyasalardaki istikrarsızlığın da ABD’de enflasyonu  tetikleyebileceği uyarısında bulunan Lagarde, "Bu da üçüncü tehdit... ABD’de  enflasyonun artması finansman maliyetlerini ciddi bir şekilde etkiler. Böylece  gelişen piyasalardan para çıkışı hızlanabilir." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
imf
YAZDIR