Hükümetten dolar ile ilgili kritik çağrı!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dolar kurundaki dalgalanmayı spekülasyon olarak değerlendirdi. Zeybekci, "İlgili kurumlarımızın elinde güçlü enstrümanlar var, yetkilerini kullanmaları gerekir" dedi.

GİRİŞ 23.05.2018 15:36 GÜNCELLEME 23.05.2018 16:05
Bu Habere 166 Yorum Yapılmış

Ekonomi Bakanı Zeybekci, NTV canlı yayınında kurdaki hareketlilikle ilgili açıklamalar yaptı.

Bakan Zeybekci, "Para politikaları ile ilgili TL'nin değeri ile ilgili olması gereken şeyleri yapacak enstrümanlarımız da var. Bu tedbirleri alacak yetki ve sorumlulukları da var. Kurumlarımızın elinde yetkileri var" dedi.

 

Bakan Zeybekci'nin konuşmalarından satır başları;

Türkiye'nin reel sektörü, makroekonomik performansına bakınca büyüme rakamları yüzde 7,4. İhracatımızı 12 aylık periyotta yüzde 12 artırmak. 2017'deki yatırım teşvik belgesi tutarında yüzde 80 artış. 2018 başı itibariyle ilk çeyrekte büyüme performansımız. Yüzde 30 civarındaki turizm gelirleri artışı. Bu bir alın teri, bir emek. Türk ekonomisinin bir performansı. Kapasite kullanım oranlarının, sanayi üretim endeksinin büyümesi. 2017'de bütçe açığı performansı yüzde 1,5 seviyesinde. Bu övülmesi gereken bir performans. Mükellefiyetlerimizi yerine getirmekle ilgili sıkıntı yok. Siyasetteki söylemlerle ilgili spekütalif amaçlı sebepler olarak kullanılması da söz konusu olabilir.

İLGİLİ KURUMLAR GECİKTİRMEDEN SORUMLULUK ALMALI

Türk lirasının değer kaybını bir reel makroekonomik nedene bağlamak mümkün değil. Bu yüzden spekülatif diyoruz. Para politikalarıyla yönlendirilmesi gereken bir alan. Para politikaları ile ilgili TL'nin değeri ile ilgili olması gereken şeyleri yapacak enstrümanlarımız da var. Bu tedbirleri alacak yetki ve sorumlulukları da var. Kurumlarımızın elinde yetkileri var. Yetkisi olanların yetkilerini kullanırken kendi sorumluluk alanları içinde kullanmalarının gerekliliğine inanıyorum.

Bunun da geciktirilmesinin Türk sanayisine, büyümesine makroekonomik performanslara faydası olmadığına inanıyorum. İlgili kurumlar Cumhurbaşkanı ya da Başbakanı konuya dahil etmeden sorumluluklarının gereğini yapmalı. Spekülatif değer kaybına müsaade etmeyeceğimizi göstermemiz lazım.

KALICI HASAR OLUŞMADI

Şu anda kurun seviyesi anormal, kalıcı hasar henüz oluşmadı. Ekonomide ilk etkisi, enflasyonu yukarı çekmesi, faizlerin orta vadede kalıcı yukarı gitmesi riskleri olabilir. Henüz o noktaya gelinmedi.

YORUMLAR 166
 • Kulyutmaz 4 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi bunun ardından bankalar faiz artırmazmı ey millet. Bankalara faiz indir emri lhavada kaldı millet
  Cevapla
 • Birdost 4 yıl önce Şikayet Et
  Hükümet doları daha önce 1,25 seviyesine kadar dusurmedimi? Herkese evet der, ekonomimiz de gerçekten sağlam olursa dolar düşer! Ayilara dikkat etmek lazım.Ayilarla geçici de olsa iyi geçinmek lazım. Yorumunu iyi okuyun; TL 5 YIL SONRA DOLARA ESITLENIR DIYORUM.BUGUN-YARIN DEĞIL. Ayrıca bazı ön şartlar gerçekleştiği halde. Zaten 5 yıl sonra da hâlâ bu tarz çelişkili kurlarla hükümet başa çıkamaz da,bizzat kendileri hükümeti terketmek zorunda kalirlar
  Cevapla
 • murtaza 4 yıl önce Şikayet Et
  mesele sadece batılıların bizi sevmemesi değil arkadaşlar bu haberler malesef vatandaşı yeterli aydınlatmıyor. japonların bizle ne derdi var da portföyden türk lirası satıyorlar.biraz bizim politikalarımız da hatalı bence.
  Cevapla
 • İsmet Paşa!!! 4 yıl önce Şikayet Et
  Ah İsmet Paşa ahh! Kasım Gülek'i de unutmamak lazım. Her şey bunların yüzünden! Kılıçtaroğlu da işin içinde!!!
  Cevapla
 • Anlayamadım??? 4 yıl önce Şikayet Et
  Ne demek : "İlgili kurumlar Cumhurbaşkanı ya da Başbakanı konuya dahil etmeden sorumluluklarının gereğini yapmalı. " Anlayan varsa beri gelsin???
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle