Türkiye'de yüzüne bakan yok! Avrupa'da yok satıyor

Denize kıyısı olmayan ve bozkırın ortasında yer alan Yozgat’ın Çekerek ilçesinde bulunan Süreyyabey Barajı’nda avlanan gümüş balığı, Türkiye’de rağbet görmeyince yaklaşık 400 ton balık dondurulup paketlendikten sonra Almanya, Fransa, Hollanda olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç edildi.

GİRİŞ 19.05.2018 11:16 GÜNCELLEME 19.05.2018 13:44
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Çekerek Süreyyabey Barajı'nda balıkçılık bölge halkının geçim kaynağı haline geldi. Bölge halkı, balık sezonunda tonlarca gümüş balığı ve alabalık üreterek Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Bozkırın ortasında denizi olmayan Yozgat’ta üretilen gümüş balığı, Avrupa ülkelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Türkiye’de vatandaşların çok fazla ilgi göstermediği gümüş balığı, Sarıkaya’da kurulan bir tesiste dondurulup paketlenerek Avrupa’ya kilosu 1,5 euroya satılıyor. Avrupalılar gümüş balığını yağda patates kızartması gibi kızartıp tüketiyor.

Gölet ve barajlardan getirilen tonlarca gümüş balığını 20 çalışanla işleyerek ihracata hazır hale getirdiklerini söyleyen fabrika çalışanı Gülbahar Kaymaz, “Burada balıkları işliyoruz, yurt dışına poşetleyip ihracat ediyoruz. Bize de bir ekmek kapısı açıldı, burada çalışıyoruz. Gümüş balıklarını işleyip hazır hale getirerek Avrupa ülkelerine gönderiyoruz” dedi.

 

"TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN DESTEK ALDIK"

İşletme sahibi Bedri Kaymaz ise yaptığı açıklamada firmalarına gelen tonlarca gümüş balığını ihracata hazır hale getirdiklerini anlatarak, “Biz önceden Orta Doğu’ya çalışıyorduk. Barajlarda gümüş balığının Avrupa’ya gittiğini başka firmaların bu işi yaptığını görünce biz de tekrardan gümüş balığıyla ilgili çalışma yaptık. Bozkırda neden olmasın dedik. Makine ve ekipman tesisatını devletin desteğiyle aldık. Tarım İl Müdürlüğü bize yardımcı oldu, tesisimizi kurduk ve bu ürünü barajlardan depomuza kadar getirip, burada dondurduk. Ve gümüş balıklarını Avrupa’ya da şu an ihraç ediyoruz. İspanya, Fransa, Hollanda, Almanya gibi Avrupa’nın bütün ülkeleri bu ürünü yiyor. Avrupa’ya senede 400 ton gümüş balığı gönderiyoruz. Bu kapasitemizi gelecek sene 800 ton yapmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de gümüş balığı tüketiminin çok az olduğunu ve diğer su ürünlerinin Türkiye’de daha cazip olduğunu söyleyen Kaymaz, gümüş balığının kilosunu Avrupa ülkelerine 1,5 euroya sattıklarını söyledi.

Yozgat Tarım İl Müdürü Ziyaettin Özdemir ise firmanın çalışmalarını yerinde inceleyerek, “Yozgat denize sınırları olmayan bir ilimiz. Yani denize sınırları olmayan ve yurt dışına balık ihracatı yapan tek il Yozgat. Burada balıklar barajlardan, göletlerden çıkartılıyor. Ve firmamızda işlenerek Avrupa’nın muhtelif ülkelerine gönderiliyor. Gümüş balığını işleyecek bir firmamız yoktu. Geçen yıl firmamızı yönlendirdik Sarıkaya ilçemizde balık işleme fabrikamızı kurduk. Özellikle protein açısından büyük bir öneme sahip olan gümüş balığını Avrupa ülkelerine ihracatını gerçekleştiriyoruz. Yıllık yaklaşık 600 ton civarı gümüş balığı işlenip yurt dışında ihracatı sağlanıyor” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • kahraman 2 yıl önce Şikayet Et
  biz yiyecek olsak 20 liradan aşağı olmaz
  Cevapla
 • suleyman 2 yıl önce Şikayet Et
  dondur paketle sat kilosu 1.5 euro bunu ülkende canlı temizlenmeden bile kilosu 20 TL den aşağı vermiyorsunuz. turizm de de aynı. tarımda da kaliteli ürünler ucuza dışarı daha kotuleri pahalı vatandaşa. milleti aşağılamayı bırakın. Yazik bu millete yapilan. yükü millet çeksin gavura daha ucuz bizim millet aşağılanan.
  Cevapla
 • Orhan Alp Atay 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu nedemektir? Bu balığı kendi ülkelerine ucuza almak isteyenler kendi göllerindeki popülasyonları tehlikeye atmak istemediği için bizim ülkemize attıkları kazıktır kısaca. Lütfen bir coğrafyada doğal olarak yetişmiyorsa bir canlı, sırf para kazanmak için bu alçaklara alet olmayalım. Doğal süreç bozulursa geriye dönüşü mümkğn olmayabilir.
  Cevapla
 • Orhan Alp ATAY 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu balık bulunduğu habitattaki diğer balıkların yumurtaları ile beslenir. Ülkemizde doğal olarak bulunmayan bu tür ülkemize nasıl sokuldu? Eğirdir gölüne atıldıktan sonra bu göldeki balık popülasyonlarında ciddi bir azalma ve hatta tehlikeli düzeyde azalmalar gözlemlendi. Üstelik bu tür sudan çıktıktan birkaç saniye içinde ölüyor. Yani bunu göle bırakmak için ciddi bir düzenek lazım.
  Cevapla
 • Selim 2 yıl önce Şikayet Et
  Kapalı havuz veya göllerde yetişiyor. Nerde diğer balıklar ve yumurtaları.? Ağzı olan konuşuyor.
  Cevapla
 • ali ihtiyar 2 yıl önce Şikayet Et
  hadi ordan iç piyasaya ne zaman sürüldü de satılmadı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle