Danıştay'dan Şeker Fabrikaları kararı

Türk Şeker Fabrikası A.Ş. bünyesinde 14 şeker fabrikasının özelleştirmesine yönelik Danıştay'a yapılan itiraz reddedildi. Şeker-İş Danıştay'a fabrikaların özelleştirilmesinin iptali istemiyle dava açmıştı

Danıştay'dan Şeker Fabrikaları kararı
Danıştay'dan Şeker Fabrikaları kararı
GİRİŞ 09.05.2018 12:36 GÜNCELLEME 09.05.2018 14:06
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Danıştay 13. Dairesi, Türkiye Şeker Fabrikası A.Ş. Ye ait 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine ilişkin kararın iptal edilmesi yönündeki davayı reddetti. Danıştay, şeker fabrikalarının ihale sürecinin 4046 sayılı yasaya aykırı olmadığına karar verdi.

Şeker -İş Sendikası, Danıştay'a, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin iptali talebiyle dava açmıştı. Sendika, iptal başvurusunda özelleştirme ihalesinde kamu yararının gözetilmediğine dikkat çekerek, ihale sürecinin 4046 sayılı yasaya aykırı olduğunu iddia etmişti.

 

Danıştay'a açılan davada; Bor, Çorum, Kırşehir, Yozgat, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Turhal, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin iptali istenmişti.

Hatırlanacağı üzere, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) 14 şeker fabrikasının satış yöntemiyle özelleştirilmesi için şubat ayında ihale açmıştı.

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye (Türkşeker) ait Turhal Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 569 milyon lirayla Kayseri Şeker Fabrikası AŞ,

Çorum Şeker Fabrikası için en yüksek teklifi 528 milyon TL bedelle Safi Katı Yakıt şirketi, Yozgat Şeker Fabrikası ihalesi için en yüksek teklifi ise 275 milyon TL ile Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ ,

Niğde Bor Şeker Fabrikası'nda en yüksek teklif 336 milyon TL ile Doğuş Yiyecek A.Ş., Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye (Türkşeker) ait Kırşehir Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 330 milyon lira ile Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. vermişti.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Abdurrahman 3 yıl önce Şikayet Et
  Chp nin kaleleri. Yıkılacak birer birer. Darısı iş bankasına. Partinin bankası olur mu hiç
  Cevapla
 • Ofliahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Bravo danıştaya nihayet doğru kararlar veriyor.buraları tam bir cifhlik zaten devletin şeker fab. Mı olur.
  Cevapla
 • Şeker Okan 3 yıl önce Şikayet Et
  Devletin şeker fabrikası olmazda kimin olur. Yakında nişasta bazlı şekerden ölür gidersin
  Cevapla
 • Okan 3 yıl önce Şikayet Et
  Devletin şeker fabrikası olmazda kimin olur
  Cevapla
 • Burdur sesi 3 yıl önce Şikayet Et
  Yazık oldu yıllardır çalıştırılan fabrikalarımiza okadar çalışan insanımız yerinden olcak
  Cevapla