Milyonları ilgilendiren büyük indirim!

Bakanlar Kurulu tarafından yapılan yeni vergi düzenlemesi ile tapu harcında oran binde 20'den 15'e düşürüldü. 31 Ekim'e kadar geçerli olacak düzenlemeyle konutta KDV oranı da yüzde 18'den yüzde 8'e çekildi. Kadın çalışanlara ise kreş desteği arttı.

Milyonları ilgilendiren büyük indirim!
Milyonları ilgilendiren büyük indirim!
GİRİŞ 05.05.2018 09:30 GÜNCELLEME 05.05.2018 10:21
Bu Habere 127 Yorum Yapılmış

Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu'nun 2018/11674 sayılı kararıyla önemli değişiklikler yapıldı. Tapu harcında oran 31 Ekim 2018 tarihine kadar binde 20'den binde 15'e düşürüldü. Kamuda çalışan kadınlara istihdama destek için kreş desteği arttı. Kreşe gönderilen çocuk başına tutar 304 TL yerine 1015 TL oldu. 

TAPU HARCI DÜŞTÜ

 

 

Gayrimenkul sektöründe de flaş bir değişiklik geldi. 31 Ekim tarihine kadar konut teslimlerindeki %18 KDV oranı %8’e indirildi. Tapu harcı oranını da aynı dönemde %4’ten %3’e düşürüldü. Böylece tapu harcında oran 31 Ekim 2018 tarihine kadar binde 20 yerine 15 oldu. Bu oran sadece konut ve işyeri alımlarında geçerli olacak, arsa ve arazi alımlarında ise geçerli olmayacak. Düzenlemeyle 300 bin liralık bir evin tapu masrafı 12 bin liradan 9 bin liraya düşecek.

KREŞ DESTEĞİ ARTTI

Bakanlar Kurulu kararı ile birçok önemli alanda vergisel düzenlemeler yapıldı. Resmi Gazete'de yayınlanan değişikliğe göre kadınlara istihdama destek için kreş desteği arttı. Kanunda, kreş hizmetinin dışarıdan alındığı durumlarda her bir çocuk için aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 15’i istisna edilmişken, Bakanlar Kurulu kararıyla bu oran yüzde 50’ye çıkarıldı. Böylece çocuk başına gelir vergisi matrahından istisna edilen aylık tutarı 304 TL’den 1.015 TL’ye yükseldi.

MAKİNEYE KDV İSTİSNASI

Kararla imalat sanayide kullanılan kullanılan yeni makine ve teçhizat katma değer vergisinden istisna tutuldu. Ayrıca bu makina ve teçhizata iki kat hızlı amortisman uygulamasına imkan tanındı.

Öte yandan, alkollü içeceklerin asgari maktu vergi oranı arttı. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
tapu harçları
YAZDIR
YORUMLAR 127
 • misafir1 2 yıl önce Şikayet Et
  belediyenin tasaron işçileri kadro istiyor
  Cevapla
 • EYTli 2 yıl önce Şikayet Et
  parayı çarçur etmeyin eytlilerin hakkını verin milleti emekli edin iyi aylık verin ki işşizlik çözülsün yeni nesil iş bulamaz ken evdeki kadına teşfik vermek ne alaka
  Cevapla
 • vatanvecan 2 yıl önce Şikayet Et
  özel sektörde çalışan gariban bacım ne yapsın, ben ak partiliyim ama bu yapilan cifte standart buna karsiyim. özel sektorde calisan kadinlar inanin daha madur
  Cevapla
 • bekir 2 yıl önce Şikayet Et
  herkes, her sektör devletten destek ve teşvik bekliyor.
  Cevapla
 • EYT MAĞDURU 2 yıl önce Şikayet Et
  eyt mağdurları ne oldu ne haber hiç ses yok yasa çıkarsa %5 kesintili maaş istemiyoruz ve 5510 nolu yasa aylık bağlama oranlarıda düzeltilsin emeklide insan gibi yaşasın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle