Suyumuzdan 1,5 ton altın akıyor! Harekete geçildi

JESDER Başkanı Şentürk, “Jeotermal kaynaklarımızda, litrede % 0,008 oranında lityum, 0.5 miligram altın var. Bunlar toplanabilirse 1.5 ton altın elde edilebilir” dedi.

Suyumuzdan 1,5 ton altın akıyor! Harekete geçildi
Suyumuzdan 1,5 ton altın akıyor! Harekete geçildi
GİRİŞ 26.04.2018 12:08 GÜNCELLEME 26.04.2018 12:10
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Jeotermalden elektrik üretimi konusunda ikincil üretimin araştırmaları başlandı. Bu kapsamda jeotermalciler elektrik üretmenin yanı sıra altın, gümüş, lityum ve magnezyum ayrıştırmak için harekete geçti. Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, “Türkiye’deki jeotermal kaynaklardaki mineraller toplanabilirse sadece jeotermal elektrik santrallarındaki jeotermal akışkanlardan 20 bin- 25 bin kilogram lityum, bin 500 kilogram altın ve 3 bin kilogram magnezyum elde edilerek ülke ekonomimize katkı sağlanabilir” dedi.

ORTAK AR-GE ÇALIŞMASI 

 

 

Şentürk, şöyle konuştu: “Bu değerlerin farkına varan jeotermal santral yatırımcıları da birçok üniversiteyle ortak Ar-Ge çalışmaları başlattı. Bu çalışmalar sonlandırıldığında elektriğin yanı sıra maden ve mineral de elde edilebilecek.” 

TÜRKİYE ÖNCÜ ÜLKE HALİNE GELECEK

Şentürk, şöyle devam etti: “Artık jeotermal santral yatırımcıları, yükleri azaldıktan sonra seralar, kurutma tesisleri yapmaya başlayacak. Belki şehir ısıtmalarına girecekler. Ve lityumdan maden ve mineral eldesi işine girecekler. Türkiye’yi bu konuda da öncü ülke haline getirmeyi hedefliyoruz.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
şentürk
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Dfyh 2 yıl önce Şikayet Et
  Yakında termal denen bişey kalmaz heralde artık
  Cevapla
 • Vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
  Avrupanin en büyük altın madenleri Kayseride ki yozgattaki altin madenleri neden kanadalı şirketlere verildi devletimiz kendi cıkarsa daha iyi olmazmı idi
  Cevapla
 • Adem 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun çalışanlarımızdan vatanımızın madenlerini kaynaklarını hammaddelerini kendi ülkemizde fabrikalarımızda işleyelim ürettiğimizi dışarıya mamul madde olarak satalım ülkemizi geliştirip müreffeh hale getirelim.
  Cevapla
 • Orca 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu isin maliyeti o altinlarin parasini geciyor bunun olmayacagi belli neden halen bu israr !
  Cevapla
 • ,Y. A... 2 yıl önce Şikayet Et
  Yakında da içtiğimiz suyu kustururlar, içinde altın vardı diye..
  Cevapla