Kırmızı et fiyatları ramazanda düşecek mi?

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, "Her sene ramazandan önce kırmızı et fiyatları geçici olarak artar. Ramazanın ilk haftasından itibaren fiyatlar düşecek" dedi.

Kırmızı et fiyatları ramazanda düşecek mi?
Kırmızı et fiyatları ramazanda düşecek mi?
GİRİŞ 18.04.2018 13:50 GÜNCELLEME 18.04.2018 13:51
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Başkanı Bülent Tunç, her sene ramazan öncesi kırmızı et fiyatlarının geçici olarak arttığını belirterek, "Ramazanın ilk haftasından itibaren fiyatlar düşecek. Fiyatların artmasını fırsat bilerek kesimlik hayvan ithal etmek üreticinin zararına olacaktır." dedi.

Tunç, kırmızı et fiyatlarında yükselişi önlemek amacıyla 500 bin büyükbaş kesimlik hayvan ithalatı için tarife kontenjanı açılacağı yönünde haberler bulunduğunu söyledi.

 

Kesimlik hayvan ithalatının ağustosa kadar özel sektör aracılığıyla ve yüzde 10 gümrük vergisiyle gerçekleştirileceğine dikkati çeken Tunç, gümrük vergisinin sıfıra çekilmesinin, hayvancılık sektörü için "cinayet" olacağını savundu.

Tunç, her sene ramazan öncesinde et fiyatlarının bir miktar arttığını fakat bunun geçici olduğunu belirterek, "Biraz sabırlı olmak lazım. Ramazanın ilk haftasından itibaren fiyatlar düşecek, göreceksiniz. Bu her sene böyle olur. Fiyatların artmasını fırsat bilerek kesimlik hayvan ithal etmek üreticinin zararına olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Kesimlik hayvan ithalatı ile karkas eti fiyatındaki düşüşün raflara yansımadığını ileri süren Tunç, 2011'de binlerce ton et ithal edildiğini, karkas etin kilogramının 12 liraya düştüğünü ancak marketlerde fiyatın değişmediğini anlattı.

İthalat sonrası et fiyatlarındaki düşüşün raflara yansıması için denetimlerin artması gerektiğini kaydeden Tunç, "Bu şekilde et ithalatı sanayicilerin zenginliklerine zenginlik katıyor. Üretici ve sanayicilerin yaşam tarzlarına bir bakın." ifadelerini kullandı.

Yem katkı maddesinin fiyatı arttı

Yem katkı maddeleri fiyatının son 6 ayda yüzde 200 arttığını aktaran Tunç, buna rağmen karkas et fiyatlarının bu artıştan çok fazla etkilenmediğini söyledi.

Tunç, Türkiye'de hayvan ırkının değiştirilmesi gerektiğini ileri sürerek, "Kesimlik hayvan ithalatı yapmak yerine hayvan ırkımızı değiştirerek daha verimli hayvan ırkı getirirsek uzun vadede Türkiye için daha faydalı olacaktır." dedi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • mezzo 2 yıl önce Şikayet Et
  Düşmez düşmez düşmesi teklifi dahi edilemez
  Cevapla
 • vatandaş51 2 yıl önce Şikayet Et
  millet iki gün et yemese fiyatlar otomatik düşer
  Cevapla
 • Abdullah bozkaya 60 2 yıl önce Şikayet Et
  500bin büyükbaş hayvan itthal edilecekmis tarım gerçekten bitmiş
  Cevapla
 • musti_34 2 yıl önce Şikayet Et
  dedi ve öyle olacakmı görelim sözde et ucuzlayacaktı eskiden daha pahalı sadece 2 şirkete rant sağlandı ithal etle millet bişey görmedi
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Hiç inandırıcı değil değil. Getirilsin yine marketlerde daha ucuza satılsın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle