Bu otun kilosu 350 TL! Sadece bir aylık ömrü var

Batman’ın Sason ilçesinde dağ eteklerinde yetişen ve birçok hastalığa iyi geldiği ileri sürülen zuzubak otunun kilogramı 350 TL’den satışa sunuluyor.

Bu otun kilosu 350 TL! Sadece bir aylık ömrü var
Bu otun kilosu 350 TL! Sadece bir aylık ömrü var
GİRİŞ 17.04.2018 13:59 GÜNCELLEME 17.04.2018 14:03
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Sason ilçesinde Mereto ve Zoveser dağları eteklerinde yetişen ve birçok hastalığa iyi geldiği ileri sürülen zuzubak otu, dağ köylerinde yaşayan vatandaşlar için önemli bir geçim kaynağı oldu. Vatandaşlar, ilçe merkezinde kurdukları küçük tezgahlarda zuzubak otu satarak, ailelerinin hayatını idame ettiriyor. Otun kilogramı 350 TL’den satışa sunuluyor. Otu ilçenin en yüksek rakımlı dağları olan Mereto ve Zoveser’in eteklerinden topladıklarını anlatan Sait Boguş, otun ilkbahar aylarında yetiştiğini ve sadece bir aylık ömrünün olduğunu ifade etti.

Zuzubak otunun şifa kaynağı olduğunu dile getiren Boguş, “Zuzubak otunu toplayabilmek için sabah erkenden yola çıkıyoruz. Yaklaşık 3 saat yol yürüdükten sonra zuzubak otunun bunduğu dağlara yetişiyoruz. Bir kişi günde en fazla yarım kilo zuzubak toplayabiliyor. Otu her türlü yemeğin içine katarak tükete bilirsiniz. Başta kolesterol ve tansiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiğini biliyoruz. Otun tadı da çok güzel. Genellikle koparıldıktan sonra kaya tuzuna karıştırılır, toz haline getirilir ve yemeklere baharat olarak katılır. Köylerde yaşayan birçok aile zuzubak ve benzeri otları koparıp satarak geçimini sağlıyor” diye konuştu.

 

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 5
 • TALİP 4 yıl önce Şikayet Et
  Ben sasonda görev yaptım bu otu ordan biliyorum çiğdem degil. ben bile yiyemedim nadir bulunduğundan -pahalı-ama kullananlar öve öve bitiremez tadını ama asıl çağ diye bir otları var ki bu daha yaygın bir ot olur muhteşem bir tadı var sabah yumurta ile harika olur et gibi aynen yani etli bir ürün süper sason ot konusunda ege gibidir.
  Cevapla
 • Ottomann 4 yıl önce Şikayet Et
  Serin olan heryerde cikan Frenk Sogani degilmi bu?
  Cevapla
 • vay be arkadaş 4 yıl önce Şikayet Et
  zuzubak dedikelri çiğdem
  Cevapla
 • R t e 4 yıl önce Şikayet Et
  Bencede çideme benziyor ama çidemin kulpu sari çiçekli diye biliyorum cok yedim cocukken
  Cevapla
 • Akdenizli 4 yıl önce Şikayet Et
  Cigdem Aycicegi degilmi?
  Cevapla