Trafikte yeni dönem! Tüm araçlara takılacak

Akıllı takip sistemiyle sürücü davranışları araçtan incelenecek. Araç mesafesi, trafik ışığı ihlali, aşırı hız, hatalı sollama gibi durumlarda sistem uyarı verecek.

Trafikte yeni dönem! Tüm araçlara takılacak
Trafikte yeni dönem! Tüm araçlara takılacak
GİRİŞ 16.04.2018 07:20 GÜNCELLEME 16.04.2018 07:21
Bu Habere 106 Yorum Yapılmış

Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye'de sürücü davranışlarından kaynaklı trafik kazaları ve trafikte kilitlenmeye neden olan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla akıllı takip sistemlerini devreye almaya hazırlanıyor.

Yazılımı yerli ve milli olan akıllı takip sistemiyle sürücü davranışları araç içinden incelenecek.

 

 

Şoförü araç mesafesi, trafik ışığı ihlali, aşırı hız, hatalı sollama gibi durumlarda hem uyaracak olan sistem aynı zamanda denetimi de sağlayacak. Sürücü davranışlarında hatalı durumlar kayıt altına alınırken elde edilen veriler özel bir veri merkezinde toplanarak anında Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bildirilecek. Olası bir trafik kazasında, kazaya neden olan durumlar da anında tespit edilecek. Öncelikle toplu taşıma ve ticari araçlarda uygulamaya alınacak sistem, ardından Türkiye'deki tüm motorlu taşıtlarda devreye alınacak. TBMM Ulaştırma Komisyonu sözcüsü Mustafa Ilıcalı, projenin Ulaştırma Bakanlığı'nın koordinasyonunda, üniversiteler, İç İşleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün işbirliğinde geliştirildiğini söyledi.

KAZALAR % 50 DÜŞECEK

Projenin prototipi yapıldığını, raporlarının yazılmaya başlandığını aktaran Ilıcalı, "Raporların tamamlanasıyla birlikte biz bu uygulamanın yasayla zorunla hale getirilmesi için meclise taşıyacağız. Bu projeyle birlikte sürücüden kaynaklı trafik kazaları ve trafik sorunları yüzde 50 oranında düşecek" dedi. Projenin öncelikle ticari ve toplu ulaşım araçlarında devreye alınacağını aktaran Ilıcalı, ardından tüm taşıtlarda uygulamaya konulacağı bilgisini verdi.

FETÖ VE BÜROKRASİYE TAKILDI

Kazaların büyük bölümünün sürücü davranışlarından meydana geldiğini belirten Ilıcalı, "Bizim bunu takip etmemiz ve denetlememiz gerekiyor. Bu nedenle bu projeyi devreye aldık. Bu akıllı denetim sistemleriyle sürücünün oto kontrolünü sağlamasını hedefliyoruz" dedi. Projenin ilk prototipinin 2011 yılında geliştirildiğini ancak, ilk 2012-2013 arasında dönemin FETÖ'cü bürokratları tarafından engellendiğini belirten Ilıcalı, "FETÖ terör örgütü, trafik ise bir terör… Biz örgütle mücadelemizi sürdürürken trafik sorununu da kaldırmak için bir an önce düğmeye basmalıyız" diye konuştu.

KAYNAK: SABAH

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 106
 • canacan 2 yıl önce Şikayet Et
  araçların ithal edildiği firmalara bu sistemin olmasını, yoksa gümrükten içeri alınmayacağı söylenmeli, bunu demelerini beklerim...
  Cevapla
 • hmd 2 yıl önce Şikayet Et
  ne saçma yorumlar yapılıyor. yolun durumuna göre hız yapalım kurallara uyalım demiyorsunuz da, vatandaş lüks arabasıyla hız yapamayacakmış mış falan diyorsunuz.
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  bunun kaymağını kim yiyecek acaba
  Cevapla
 • Sinan Tekin 2 yıl önce Şikayet Et
  Ana caddeler haricindeki Trafik ışıklarını iptal edin hem kazalar hafiflesin hem kimse beklemesin hemde milyarlarca değerinde yakıt boşa yanmasın Dünyanın en kalabalık şehirlerinden birinde hiç trafik lambası bulunmuyor.
  Cevapla
 • GÖRELE 2 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah olur olursa iyi olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle