Et fiyatlarıyla ilgili Fakıbaba'dan flaş açıklama

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yaklaşan Ramazan ayı öncesinde kesime gönderilmesi gereken hayvanların bekletildiğini ifade etti.

Et fiyatlarıyla ilgili Fakıbaba'dan flaş açıklama
Et fiyatlarıyla ilgili Fakıbaba'dan flaş açıklama
GİRİŞ 14.04.2018 17:06 GÜNCELLEME 14.04.2018 17:06
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Amaçlarının hayvan sayısını arttırmak olduğunu kaydeden Fakıbaba "Yoksa hayvanı dışarıdan getir, besle sonra kasaba gönder kes. Değil tabi. Biz anayı arttıracağız, bunu arttırdığımız zaman hayvan sayısını arttırmış olacağız. Bizim burada esasında en büyük eksikliğimiz bu. Benden önce arkadaşlarımız hayvan sayısını çok miktarda arttırmışlar. Ama 2002 öncesi insanlar normalde bir kişi 6,7 kilogram et tüketirken şimdi kişi başına düşen et miktarı 15 kilo. Yani 2002’de nüfusumuz 60 milyon iken şimdi olmuş 90 milyon. Hayvan sayımız artıyor, ama insanların et tüketiminin artmasından dolayı hayvan sayısı yeterli gelmiyor. Ne yapmamız lazım, hayvan sayısını arttırmamız lazım. İnşallah bu senenin sonuna kadar 250 bin düveden 100 bin tanesini özellikle küçük ve orta ölçeklere dağıtacağız" ifadelerini kullandı. 

Yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle et fiyatlarında bazı büyük firmaların spekülasyon yaptığını anlatan Fakıbaba, "Yanlış anlaşılmasın ama bir ikisi çıkıyor piyasaya, elinde 10 bin tane hayvanı var. Piyasadan 300 tane hayvan alıyor 28-30 liraya kilosunu, bir bakıyorsunuz ki fiyat olmuş 30 lira. Kendisi o zaman elindeki malın hepsini 30 liradan satıyor. Şimdi Allah var yani, bunu yiyecek olan benim 81 milyon vatandaşım var. Ben bunu düşünmek zorundayım. Ben burada garibana, fakir fukaraya ne diyebilirim arkadaş. Bunun hesabını ben öbür dünyada da vereceğim. Onun için bu regülasyon hiçbir zaman yerli üretici için yapılan bir regülasyon değildir. Bakın 500 bin kesimlik hayvan ithalatının önü açıldı özel sektöre. Bunu da yanlış yorumluyorlar. Sanki 500 bin hayvan hemen Türkiye’ye gelecek. Yok öyle bir şey. Bu nedir, Ramazan geliyor diye normalde bugün kesimliğe, mezbahaneye gönderilmesi gereken hayvanı göndermiyor. Diyor ki nasılsa yarın Ramazan ayı gelecek. Fiyatlar artacak. Normalde bugün kesime gidecek hayvanı göndermiyor, hayvan yağlanıyor ve piyasada et sıkıntısı olunca fiyatlar da yükseliyor. Kardeşim yapma bunu. AK Parti hükümeti buna müsaade etmez. AK Parti’nin Tarım Bakanı buna müsaade etmez" sözlerine yer verdi. 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  yeni gümrük kararnamesini okudunuzmu at eşek domuz ve niceleri sıfr vergi biz müslümanz siz nasıl olur rabbimin haram kıldını serbest olmasının önünü açarsnz
  Cevapla
 • Salim 2 yıl önce Şikayet Et
  Bul cezayı kes
  Cevapla
 • Türkiyem 2 yıl önce Şikayet Et
  Sağlık bakanlığı, ulaştırma bakanlığı ve maliye bakanlığı harici diğer tüm bakanlıklar sınıfta kaldı kusura bakmayın. Eğri oturup doğru konuşalım, Ermenistan dan saman gelirse avrupadan karkas et geliyorsa ve bir kilo et bir günlük yevmiyeyi geçmişse başarı yoktur orda, asgari ücretli ayda bir kilo bile et alsa
  Cevapla
 • Millet 2 yıl önce Şikayet Et
  Ucuz et dediniz artık tavuk etti bile alamıyoruz sayın bakan
  Cevapla
 • Köylü 2 yıl önce Şikayet Et
  Hayvancılık çok masraflı ve zahmetli . Ssk pirim her ay öde yoksa ilaç yok. Ortada birde üçkağıtçı tüccar lar var iyi para teklifi var ama sonunda para gelmiyor hayvanın güdiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle